Zomrel Štefan Nosáľ

  • Kultúra a spoločnosť
  • 24. júla 2017, 20:17
  • Autor:SITA/red

Slovenskú kultúrnu scénu zasiahla smutná udalosť. Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu 22. júla Štefan Nosáľ, nestor slovenského folklóru a dlhoročný umelecký šéf, choreograf a režisér súboru Lúčnica. Tá zastrešuje aj piešťanský Dom umenia.

Š. Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej. Vyštudoval stavebnú fakultu v Bratislave, neskôr Fakultu choreografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia bol tanečníkom v Lúčnici. Za krátky čas sa vypracoval z tanečníka na choreografa a umeleckého šéfa Lúčnice. Ľudovému tancu sa od roku 1951 venoval profesionálne. Významnou mierou prispel k vybudovaniu tanečného súboru Lúčnica, k jeho organizačnej stabilizácii a umeleckému rastu. Ovplyvnil umelecký vývoj súboru, vytvoril svojský štýl pôvodných ľudových tancov a ich umeleckej javiskovej štylizácie. Vychoval vyše šesťsto tanečníkov a vyše tridsať profesionálnych choreografov. Jeho choreografie patria k najvýznamnejším umeleckým výtvorom v oblasti scénickej štylizácie ľudového tanca.

V roku 1968 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1989 národný umelec, v roku 1997 získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2007 mu prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry.

Profesor Š. Nosáľ navštívil Piešťany naposledy v novembri 2016, keď pre Piešťanský týždeň povedal, že Lúčnicu vníma ako svoju rodinu. V januári tohto roka Dom umenia pripravil podujatie k jeho životnému jubileu, pričom tejto udalosti vedenie venovalo pozornosť aj nedávno, keď v galérii kultúrneho stánku predstavilo fotografie a životné spomienky nezabudnuteľného umelca.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Hoteli Sandor Pavillon sa v sobotu 11. septembra stretli maturanti so svojím triednym Jaroslavom Gregoričkom po 50 rokoch od…
  • 28.09.2021, 00:03
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
utorok, 28. septembra 2021
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela