Majerník oslávil jubileá výstavou i tancom

 • Výstavy / Kultúra a spoločnosť
 • 6. júla 2017, 15:10
 • Autor:vd

Osemdesiat rokov – osemdesiat obrazov. Takáto paralela symbolizuje výstavu diel piešťanského výtvarníka, galeristu, člena Umeleckej besedy Slovenska a šéfa piešťanského výtvarného klubu Alojza Majerníka.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila deň po jeho narodeninách v stredu 21. júna v Galérii Fontána. Pri tejto príležitosti autor obrazov inšpirujúci sa Považím, krajinkami a kyticami vyzvŕtal aj svoju manželku. „Zároveň sme spolu s našimi priateľmi i najbližšími príbuznými oslávili i päťdesiate výročie sobáša,“ usmial sa galerista.

Na pozvánke, ktorú rozposlal svojím priaznivcom, okrem jeho fotky s typickou a pre Majerníka neodmysliteľnou čiernou baretkou, stálo i jeho motto: „Poznať svet, jeho krásu. Poznávať tajomstvá prírody, prírodu vedieť znázorňovať a maľovať, to bol môj sen, ktorý sa stal skutočnosťou.“

Alojz Majerník sa narodil 20. júna 1937 v Dubovanoch. Čestný občan rodnej obce začal svoju profesionálnu činnosť v roku 1960 v okresnom Dome osvety v Trnave, kde pracoval ako výtvarník a metodik. „Do Piešťan som prišiel v roku 1964. Ako výtvarník sme spolu s riaditeľom kultúrneho a spoločenského strediska Antonom Pastírikom založili výtvarný klub, ktorý funguje dodnes. Vediem ho už 53 rokov, “ uviedol pre Piešťanský týždeň A. Majerník.

Milovníci umenia ho poznajú nielen ako autora mnohých námetov z prírody Považia a kytíc, ale i ako galeristu. „Svoju domovskú galériu mám od 12. decembra 1999 v piešťanskom Dome umenia, kde je moja stála expozícia,“ dodal umelec. V časoch, keď sa usporadúvali Medzinárodné maliarske a sochárske sympóziá v Moravanoch nad Váhom, nechýbal pri ich organizácii. Takmer dvadsať rokov pôsobí A. Majerník v Umeleckej besede Slovenska, v rámci ktorej aktívne vystavuje doma i v zahraničí.

Za svoju organizačnú a umeleckú činnosť ho ocenili viacerí predstavitelia – primátor Piešťan, predseda Trnavského samosprávneho kraja i riaditeľ Národného osvetového centra v Bratislave. „Patríte k najvýznamnejším osobnostiam slovenského umenia a vaše celoživotné výtvarné aktivity sa stali súčasťou národného umeleckého bohatstva! Želám vám dlhý, bohatý a činorodý život,“ uviedol na adresu oslávenca župan Tibor Mikuš.

Autorova jubilejná výstava potrvá do konca júla. Otvorila ju riaditeľka mestského kultúrneho strediska Marta Jurčová. Výtvarníka vyzvala aj k tancu. Jeho súbor diel prezentoval počas vernisáže kurátor Juraj Prohácka z Umeleckej besedy Slovenska. Hostia si vypočuli piesne v podaní príťažlivého herca a speváka Karola Csina.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 26, ktoré je v predaji od 4. júla.

Najnovšie správy

Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim má síce kategorizáciu s označením „A“, no relevantné „áčko“ nekoluje v žilách všetkým členom. Podaktorí disponujú…
 • 20.06.2018, 18:00
 • Spravodajstvo / Región
Teplé a suché počasie vyhnalo poľnohospodárov do žatvy o približne dva týždne skôr ako býva zvykom. Netýka sa to však…
 • 21.06.2018, 14:00
 • Spravodajstvo / Región
Vládu nad piešťanským letným kinom si po troch rokoch preberá naspäť príroda. Pôvodný účel, ktorý na desiatky rokov upadol do…
 • 21.06.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Dnes je štvrtok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
 • 21.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava