Darcovia krvi bilancovali, plánovali aj oceňovali

 • Spravodajstvo
 • 6. apríla 2017, 14:12
 • Autor:mh/vd

V polovici marca sa v Kúrii Mórica Beňovského vo Vrbovom konala výročná členská schôdza Miestneho spolku Slovenského Červeného kríža (Ms SČK). Členovia bilancovali, plánovali ďalšie aktivity a odmeňovali bezpríspevkových darcov krvi. Tých v minulom roku napočítali vo Vrbovom 436.

V uplynulom roku zaznamenali medzi sebou troch nositeľov plakety profesora Kňazovického, ktorí svoju krv odovzdali viac ako stokrát, jedného diamantového držiteľa Janského plakety, tridsiatich šiestich zlatých, štyridsiatich štyroch strieborných, päťdesiatich ôsmich bronzových držiteľov plakety a sedemnástich prvodarcov.

Spolok SČK založilo 82 Vrbovčanov pred deväťdesiatimi dvomi rokmi. „O desať rokov neskôr mal už 132 členov. Podľa doložených materiálov z roku 1935 bol predsedom Gustáv Marcinka, tajomníkom židovský učiteľ Hortobagyi a zapisovateľom Július Handelsman,“ uviedol súčasný člen výkonného výboru Ms SČK Miroslav Halama.

Ďalej sa spomínajú roky 1959-1961, keď bol predsedom dr. Július Werner a tajomníčkou učiteľka Marta Raffayová. V roku 1970 bola predsedníčkou spolku Viera Koláriková a tajomníkom Alexander Takáč. Po nich prevzala štafetu učiteľka Mária Barošková. Po jej odchode do dôchodku prevzala predsedníctvo súčasná šéfka Viera Sabová, ktorej pomáhajú deviati členovia výkonného výboru: Terézia Barošová, Emília Schonfeldová, Daniela Bieliková, Ľubica Lagová, Marta Petríková, Mária Foksová, Marián Keller, Ondrej Sliva a M. Halama.

„Bilancujeme výsledky našej práce za rok 2016 a chceme si určiť ďalšie úlohy pre nastávajúce obdobie. Ms SČK Vrbové má momentálne 175 členov, no priali by sme si viac, hlavne z radov mládeže a mladých ľudí. Dnešní členovia sú prevažne z radov starších občanov, ktorí ich prirodzene a postupne opúšťajú, a nových je ťažké získať, aj keď sa výkonný výbor Ms SČK Vrbové neustále snaží dopĺňať rady miestneho spolku. Pozývame nečlenov a darcov krvi, príďte medzi nás a podporte správnu a ušľachtilú vec,“ povedal M. Halama.

Vrbovčania už niekoľko rokov úspešne spolupracujú s darcami krvi z Krakovian a Drahoviec. V každej z týchto lokalít sú akcie – kvapky krvi, ktoré sú rozdelené podľa ročných období. Jarná kvapka krvi býva vo Vrbovom, letná v Drahovciach a vianočná v Krakovanoch. Okrem toho sa zapájajú aj do Dňa narcisov, v minulom roku vyzbierali od ľudí viac ako deväťsto eur na podporu Ligy proti rakovine. Dobrovoľníci SČK dozorujú a zabezpečujú takmer všetky spoločenské akcie v mestečku pod šikmou vežou.

„Týmto sa chcem poďakovať všetkým členom výkonného výboru Ms SČK Vrbové a jej predsedníčke Vierke Sabovej za všetku ochotu, dobrovoľnú činnosť a čas, ktorý prejavujú pri všetkých spomenutých akciách,“ dodal M. Halama.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 13, ktoré je v predaji od 4. apríla.

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. augusta. Meniny má Anabela, Liliana.
 • 20.08.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je sobota 18. augusta. Meniny má Elena, Helena.
 • 18.08.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je piatok 17. augusta. Meniny má Milica.
 • 17.08.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 19. augusta. Tento deň je Svetovým humanitárnym dňom. Meniny má Lýdia.
 • 19.08.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Trnavský samosprávny kraj bude používať nové logo. Jeho autorom je Miroslav Beličák z Levoče. Grafický symbol pozostáva z typografie TTSK,…
 • 17.08.2018, 09:00
 • Spravodajstvo / Región
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava