Zabíjačka i chodenie pod šable spojili Krakovancov

 • Nezaradené
 • 1. marca 2017, 08:26
 • Autor:vd

V Krakovanoch sa už stalo tradíciou, že chodenie pod šable skončí pri kotlíkoch s obecnou zabíjačkou. Potom sa pochová basa. Inak to nebolo ani v poslednú fašiangovú sobotu 25. februára.

Aj tento rok sa Krakovanci dobre modlili, počasie vyšlo na jednotku. Slnko, mierne oteplenie, dobrá nálada a spevy „Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide“ sa niesli Krakovanmi. Gazdiné i gazdovia tancovali s členmi fašiangového sprievodu pred chalupami, Borovienka vyhrávala známe piesne i melódie zo svojho nového cédečka. Richtár Tomáš Kubran so šabľou v ruke, na ktorej mal napichané kusiská slaniny i klobásy, vyzvŕtal tú domácu paniu, ktorá si nechala zahrať veselú pesničku.

Otvorenie „fašangu“ sa v tejto obci udialo pred obecným úradom, takže veselý sprievod vítal i starosta. Potom sa do ľudových krojov, ale aj v maškarných kostýmoch odetí folkloristi pobrali od domu k domu. Fašiangová sobota v tejto obci býva už neodmysliteľne spojená so zabíjačkou. Tú pripravujú členky Slovenského Červeného kríža (SČK) spolu s mäsiarmi či gulášmajstrami.

„Poďte si niečo dať, máme tu guláš, zabíjačkovú kapustnicu, klobásu, škvarky, ováranec, jaternice, kašu, klobásky, pečené rebierka aj huspeninu či tlačenku,“ vítala hostí predsedníčka SČK v Krakovanoch, Elena Krestová. V sále bolo mnoho hostí, prišli z celého okolia a pri jednom zo stolíkov bola aj partia Piešťaniek. Na pódiu vyhrávala dychová hudba Rovina z Veľkých Kostolian, pod pódiom bolo množstvo stolov a hodovníkov. Nechýbal súčasný ani minulý starosta, poslanci obecného zastupiteľstva či pracovníci úradu. Žienky v kuchyni sa točili okolo hrncov a porciovali dobroty.

Popoludní prešiel fašiangový sprievod v dobrej nálade do kultúrneho domu. Tam sa potom Krakovanci rozlúčili s veselým obdobím fašiangu, folkloristi z Lusku a deti z Kolovrátka pochovali basu spevom i nárekmi. Od tej chvíle sa obec začala pripravovať na pôstne obdobie.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 8, ktoré je v predaji od 28. februára.


Najnovšie správy

Teplé a suché počasie vyhnalo poľnohospodárov do žatvy o približne dva týždne skôr ako býva zvykom. Netýka sa to však…
 • 21.06.2018, 14:00
 • Spravodajstvo / Región
Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim má síce kategorizáciu s označením „A“, no relevantné „áčko“ nekoluje v žilách všetkým členom. Podaktorí disponujú…
 • 20.06.2018, 18:00
 • Spravodajstvo / Región
Dnes je štvrtok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
 • 21.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Vládu nad piešťanským letným kinom si po troch rokoch preberá naspäť príroda. Pôvodný účel, ktorý na desiatky rokov upadol do…
 • 21.06.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava