Stromček dlhšie vydrží orosený vodou, nerobte mu šoky!
Zháňate stromček, ktorý by vám na Vianoce rozvoňal celú domácnosť? Aký si však vybrať, aby čo najdlhšie voňal a aby ste každú chvíľu nemuseli vysávať kôpky napadaného ihličia? Pri výbere i radách nám na dvore rodinnej záhradníckej firmy Unisem na Teplickej ulici v Piešťanoch poradila záhradná architektka Emília Tarabová. Odolná voči decembrovému mrazu sa pustila do vysvetľovania.
► Aký stromček by si ľudia mali vybrať, aby vydržal čo najdlhšie svieži?
Záleží to od viacerých faktorov. Keďže doba je taká, aká je, každý sa rozhodne podľa peňaženky. Pri výbere stromčekov platí pravidlo – naše slovenské či české stromčeky sú spravidla lacnejšie. A najviac voňajú. Top vianočným stromčekom sú podľa vône smrek pichľavý či obyčajný, tie vám rozvoňajú celý byt. Rozdajú sa celé podobne ako jedličky či borovice. Smreky rýchle a intenzívne uvoľňujú do ovzdušia esenciálne oleje. Ten pichľavý sa však zdobeniu riadne bráni, lepšie je krášliť ho v rukavičkách.
► Živica ihličnatých stromov má vraj schopnosť liečiť…
Máte pravdu. Podľa slovníka symbolov od autora Jacka Tresiddersa živica znamená nesmrteľnosť a jej symbolika je založená na obľúbenej viere, že živica je nesmrteľný, večný duch dlhovekých stromov. Vianočný stromček z našich lesov už síce dlho nepožije, ale práve vďaka omamnej vôni živice, ktorá upokojuje a stimuluje zmysly, uzdravuje naše telo, uvoľňuje napätie a stres a má tiež antiseptické účinky. Obrazne by sa dalo povedať, že strom nám odovzdá počas Vianoc svoju nesmrteľnosť. Škoda, že opadá, zvädne, skončí v kontajneroch. Práve preto ako milovník prírody skôr preferujem stromčeky v črepníkoch.
► Ale ľudia, čo si kupujú črepníkové stromčeky, hovoria, že ani tie nevydržia dlho a po zasadení sa neujmú.
Možno je to tým, že im spôsobia viaceré šoky. Zväčša teplotné – keď ich najskôr z veľkých mrazov prenesú do vykúrených miestností. Tam ich slabšie polievajú a potom ich po Vianociach zasa vrátia nazad do veľkých mrazov a tiež im v suchšom čase nedoprajú dostatok vlahy. Istá naša zákazníčka mi hovorila, že menšia strieborná jedlička s výškou asi 70 centimetrov jej opakovane slúžila na Vianoce päť rokov. Z črepníka ju nevyberala, ale na leto aj s črepníkom položila do tieňa na mach v záhrade, kde ju pravidelne a výdatne zalievala. Stromček sa jej odmenil. Po šiestich rokoch, keď už bol väčší a ťažký, ho zasadila vonku. A ujal sa.
► Spomínali ste, že ľudia sa budú rozhodovať aj podľa peňaženky, koľko teda stromčeky stoja?
Lacnejšie, z domácej produkcie sú to spravidla smreky obyčajné, pichľavé, borovice či jedle. Záleží od výšky. Smrek do 170 centimetrov kúpite za cenu okolo dvadsať eur, borovica je o päť eur drahšia, najdrahšia je normandská jedľa Premium. Tá vás vyjde aj do päťdesiat eur. Istotu máte v tom, že vydrží v nezmenenom stave celé Vianoce aj obdobie po Troch kráľoch. Po čase iba zvesí konáre a zvädne ako tulipán. Ale to už nik spravidla neuvidí, pretože zber vianočných stromčekov v Piešťanoch funguje veľmi dobre.
► Čo teda robiť, aby nám vianočný stromček neopadával?
Strom neumiestňujte pri vykurovacích telesách. Treba ho dať čo najďalej od radiátora. Keď ho kúpite, odrežte odspodu koniec kmeňa, obnovením rezu a vložením stromu do nádoby s vodou zabezpečíte, že voda ho bude dlhšie vyživovať. Ale keďže som realista a viem, že ľudia majú radi stromy odspodu ofrézované, zabalené, nepredpokladám, že si niekto tento rez bude doma pri rôznych iných povinnostiach a starostiach obnovovať a zháňať pílku. Asi postačí len to vedro s vodou. Z dvora dovnútra vykúreného domu ho dávajte nie šokom, ale postupne. Najskôr ho dajte do chladnejšej miestnosti – chodby alebo špajze, ak sa vám tam zmestí. Až potom ho umiestnite v izbe. Ľuďom, čo majú byty, poradím, aby si izbu, do ktorej stromček umiestnia, dobre vyvetrali. Vymrazili. Nepripravíte mu taký šok. Stromček sa krásne rozvinie a po hodinke ho môžete začať zdobiť. Aj vám bude pritom čerstvejšie. Medzitým si môžete vyskúšať, či vám funguje osvetlenie, prípadne odbehnúť kúpiť nové alebo len doplniť poškodené žiarovky.
► Stále platí, že dlhšie vydrží stromček, ktorý vložíme do stojana uspôsobeného na vodu?
Áno, strom odspodu nasáva vodu, ale nie cez drevo, lež cez kôru. Preto nie je dobré ofrézovať spodok celý, ale len na určitých miestach, aby na kmeni ostali zvyšky kôry. Je dobré každý deň ho orosiť, ale pozor na elektrinu, takže neskúseným to vôbec neodporúčam. Mohlo by to dopadnúť zle. Bezpečnejšie je často a dôkladne vetrať miestnosť.