Histamínová intoleracia

  • Kultúra a spoločnosť
  • 19. mája 2016, 14:17
  • Autor:pr

Histamín je chemická látka, biogénny amín, ktorý sa nachádza takmer vo všetkých potravinách a taktiež v bunkách každého človeka. Je to látka, ktorá sa pri alergickej reakcii vyplavuje z buniek zvaných mastocyty a je zodpovedná za celú škálu alergických reakcií. Histamínová intolerancia je teda stav podobný alergii, ktorá sa môže prejaviť žalúdočnými ťažkosťami, hnačkami, zvracaním, kŕčmi, začervenaním pokožky, opuchmi, kožnými vyrážkami, bolesťami hlavy a pod.

Kde sa vzala, tu sa vzala. Žiaľ, táto doba, ktorá je plná potravín s dlhou trvanlivosťou, „obohatená“ o É-čka, konzervanty a iné „predlžovadlá trvanlivosti“, má za následok, že niektorí ľudia na to reagujú veľmi citlivo. Podstatou stravy pre histamínovú intoleranciu je čerstvo pripravená strava, pretože skladovaním, zohrievaním, mrazením sa množstvo histamínu v potravinách zvyšuje. Najviac rizikové potraviny sú napr. paradajky, citrusové plody, všetky kvasené produkty, ako je droždie, kyslá kapusta, kečup, horčica, víno… Povolenými potravinami sú napr. ryža, zemiaky, mrkva, jablko, kukurica.

Avšak zradné pri tejto diagnóze je, že každý má inú reakciu na konkrétnu potravinu. Niektorí tolerujú špaldu a pšenicu nie, iní to majú naopak. Skúseností je málo, a tak každý skúša sám na sebe, ako zareaguje.

A aby sme vám to uľahčili, pozývame vás na stretnutie histaminikov v piatok 20. mája od 15.00 do 17.00 h v obchodíku Moja špajza. Môžete si medzi sebou odovzdať skúsenosti, rady, recepty…


0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
nedeľa, 21. apríla 2024
Meniny má Ervín, zajtra Slavomír