Zdravie a krása Piešťaniek potvrdená šibačkou

  • Spravodajstvo
  • 28. marca 2016, 14:50
  • Autor:am

Tradičná šibačka a oblievačka je súčasťou mnohých slovenských rodín. Zvyky si ctia aj folkloristi zo súboru Žito, v pondelok 28. marca sa vydali do ulíc, aby dievčatám i ženám v Piešťanoch zabezpečili krásu a zdravie po celý rok. Mnohými obľúbený, ale aj nenávidený sviatok sa v našich končinách traduje od nepamäti.

Piešťany sa v pondelok prebudili do príjemného počasia, no i tak z rána na uliciach nebolo vidieť ani nohy. Dievčatá už asi tušili, aká nádielka ich v najbližších hodinách čaká, a tak sa pred príchodom šumných mládencov fintili doma. Chlapci a muži začali vychádzať spolu s prvými lúčmi, rovnako ako aj folkloristi zo súboru Žito.

Tí sa už v skorých ranných hodinách stretli, aby sa vyobliekali do tradičných krojov a pripravili si dlhokánske korbáče. Prvá si oblievačku užila vedúca súboru Katarína Agnetová. Ako výslužku si šibači odniesli vajíčka máčané v cibuľovej šupke a ozdobené vytlačenou fialkou. Vo svojej „základni“ si chlapci do bandasiek napustili studenú vodu, naložili ich do auta spolu s vedrami a vybrali sa krížom cez mesto za piešťanskými dievčatami. Z predzáhradiek sa tak každú chvíľu ozýval ženský piskot a smiech. „Roboty je veľa, kým vyšibeme naše tanečníčky a priaznivcov,“ povedal folklorista Jaroslav Láska. Spoločne ich čakalo 12 zastávok, pomedzi ne už ďalšie bitky chtivé ženy vyšľahať nestihli, ak im však zostalo vody, dievčatá aspoň pooblievali. „Na každú máme pol hodiny. Chceli sme zobrať aj kuchynský budík na dodržanie časového harmonogramu,“ zasmial sa Michal Fiala. 

V každom príbytku sa zdržali pri dobrom jedle a pití, s rodinami prehodili zopár slov a pobrali sa ďalej. Výslužku tvorili zdobené vajíčka, v domácnostiach tiež zbierali farebné mašle na korbáče. „Ako veľkáčom nám o peniaze nejde. Chceli sme si uctiť všetky dievčatá a symbolicky urobiť raz za rok takúto návštevu,“ prezradil M. Fiala. „Pripravila som vajíčka, chren, údené mäsko, syrovú roládu a najmä veľa sladkého,“ prezradila vyšibaná pani Mirka. „Veľmi sa mi páči, keď niekto udržiava tradície, je to úžasné. Dúfam, že aj moji synovia budú pokračovať,“ dodala.

Najnovšie správy

O majetku mesta rozhodovali poslanci bez prítomnosti verejnosti. Takýto postup odsúhlasilo v úvode augustového zasadnutia piešťanského zastupiteľstva všetkých dvanásť prítomných…
  • 14.08.2018, 11:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Viacerí vodiči si všimli, že na ceste medzi Drahovcami a Piešťanmi je odstavený osobný automobil. Podľa našich informácií je tam…
  • 14.08.2018, 10:00
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je utorok 14. augusta. Meniny má Mojmír.
  • 14.08.2018, 08:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava