Štrajkujúci učitelia z „jednotky“ to už finančne nezvládali

  • Mladí dnes / Školy
  • 10. februára 2016, 11:29
  • Autor:am

Robme to pre naše deti, deti našich detí a v neposlednom rade pre pánov učiteľov! I takýto výrok zaznel v utorok 2. februára v priestoroch Základnej školy M. R. Štefánika v Piešťanoch, kde sa stretli rodičia so štrajkujúcimi učiteľmi, aby si navzájom podebatovali o ďalšom postupe v proteste.

„Chceli sme vedieť, aký majú rodičia názor na štrajk a či nemajú problém so starostlivosťou o deti,“ informovala Ivica Králová, učiteľka a koordinátorka štrajku. Síce sa diskusia miestami schyľovala k dôraznej výmene názorov, rodičia sa napokon zhodli, že učiteľom podporu vyjadria. Zaujímalo ich najmä to, čo od štrajku očakávajú, ako dlho v ňom plánujú zotrvať a či ich deťom nebudú dva týždne strávené mimo školy chýbať. Podaktorí predniesli tiež problém s umiesťovaním ratolestí, nie každý má k dispozícii starých rodičov. Iní sa však ochotne ponúkli, že ich deti spolu so svojimi postrážia. Iniciatíva neskončila, viacerí sa pohrávali s myšlienkou napísať petíciu na podporu štrajku.

Napriek tomu, že rodičia vyjadrili pedagógom plnú podporu, v stredu 3. februára sa učitelia definitívne rozhodli, že v štrajku od ďalšieho týždňa nepokračujú. „Do piatka ešte štrajkujeme a od pondelka ideme do práce. Učitelia to už nevládzu ďalej ťahať finančne. Budeme v štrajkovej pohotovosti a prenechávame štafetu iným školám,“ povedala I. Králová. V pondelok 8. februára žiaci z „jednotky“ zasadli do lavíc.

Podľa učiteľky Ireny Gabrišovej štrajk nemal za cieľ len zvyšovanie platov. Išlo najmä o to, aby sa deti učili v primeraných podmienkach a mali všetko, čo potrebujú na úrovni detí z ostatných krajín: „Nechceme ostať doma. Chceme učiť! Nepotrebujeme ani polročné prázdniny, ani voľné dni od ministra. Potrebujeme dať deťom vzdelanie!“

Anketa:■ Mama štvrtáka: „Učiteľov určite podporujem, aj keby vydržali mesiac, i keď som mala problém s umiestnením dieťa, kým pracujem. Doposiaľ sa to riešiť dalo (utorok 3. februára – pozn. autora), no po takmer dvoch týždňoch je to neúnosné. Ale stačilo by otvoriť klub detí s jedným učiteľom.“

■ Otec žiaka druhého stupňa: „Rozhodne štrajk podporujem. Je to jediná možnosť, ako zlepšiť podmienky detí v školách a nejakým spôsobom pohnúť s našou vládou. Nejde len o učiteľov, ale najmä o naše deti. Treba vydržať.“

■ Otec prváka: „Podporujem štrajk, lebo vidím, ako školstvo vyzerá, ako utekajú deti preč z tejto krajiny. Chcem priaznivý výsledok pre všetkých. Ak učitelia dosiahnu svoj cieľ, v konečnom dôsledku ho uvidíme aj na našich deťoch.“

Učitelia ďakujú rodičomMy, pedagógovia ZŠ M. R. Štefánika, chceme touto cestou poďakovať všetkým rodičom a priateľom školy, ktorí nám s neutíchajúcou podporou dodávali silu zotrvať čo najdlhšie v štrajku.

Aj keď sme nestáli za katedrami, vyučovali sme stále. Učili sme naše deti takým morálnym hodnotám, ako je sebaúcta, vytrvalosť, sebavedomie a byť nositeľmi priamej zodpovednosti za svoje konanie.

Sme veľmi sklamaní, že ani dva týždne štrajku nestačia na to, aby sa kompetentní začali súčasnou situáciou v školstve zaoberať a riešiť ju. O to viac nás mrzí, že sa k nám nepridala ani jedna zo škôl v Piešťanoch. Týmto sme len ukázali, akí sme nejednotní a rozdielni. Žiadame od širokej verejnosti úctu k nášmu povolaniu, lepšie spoločenské ohodnotenie a my sa pýtame: „Zaslúžime si ich vôbec?“…

Možno sme túto bitku ešte nevyhrali, ale boj zďaleka nevzdávame, preto zotrvávame v štrajkovej pohotovosti.

Ešte raz jedno veľké „ĎAKUJEME“.

S úctou pedagogický zbor ZŠ M. R. Štefánika

0 Shares

Najnovšie správy

Po trati od Nového Mesta nad Váhom po Galantu šiel počas soboty 23. júla historický vláčik v rámci akcie Motorákom…
  • 07.08.2022, 08:03
  • Kultúra a spoločnosť / Región
pondelok, 8. augusta 2022
Meniny má Oskár, zajtra Ľubomíra