Roman Kišš vystúpil na mekku Microsoftu

  • Spravodajstvo
  • 14. januára 2016, 08:11
  • Autor:Viera Dusíková

Študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch sa stretli s ikonou piešťanskej Tesly, vynálezcom a konštruktérom prvého stolového osobného mikropočítača PMD-85 – Romanom Kiššom. Roman, ako ho familiárne kolegovia volali, má už 67 rokov, ale na prvý pohľad vyzerá mladšie – svižný, maximálne sústredený chlap, čo vystúpil na Mekku Microsoftu.

Československá mládež v posledných rokoch minulého storočia hrala dnes už archaického „hada“ alebo obdobu hry Manic Miner na prvom osobnom počítači PMD-85. Len málokto z nich vedel, čo táto skratka znamená. R. Kišš to dodnes vysvetľuje: „Piešťanský mikropočítač displejový. Tesla Piešťany a Bratislava ho začali vyrábať v roku 1985.“

Čo poradil súčasným študentom muž, predbiehajúci všetkých vždy o pár krokov? Hýriaci nápadmi, novátor prísny a nekompromisný nielen k sebe? „Vytýčte si vždy cieľ a nemrhajte časom. Máte internet, takže zháňanie informácií nie je komplikované, rovnako cestovanie. Každý deň ponúka 24 hodín – tie sú vaše! Môžete si ich zorganizovať. Každý máte schopnosti, v pamäti bunky, tie musíte zgrupovať tak, aby v maximálnej miere poslúžili k výkonu a na dosiahnutie stanoveného cieľa.“

Svetobežník pôsobil aj v Kanade i Kalifornii. Pracoval s maximálnym nasadením i v jednej z prestížnych firiem zameranej na multinárodné finančné služby. Dostal vlastnú skupinu ôsmich „otrokov“ z Indie, ľudí, túžiacich po získaní zelenej karty. „Bežne som robil 320 hodín mesačne za mzdu 40-45-tisíc dolárov. Kde sú tie peniaze? Investované do technológií, počítačov, obrovského množstva kníh. Viete si predstaviť, čo pre mňa znamenalo sťahovanie? Za chrbtom som mal päťsto – šesťsto kníh a do nového domu sa mi zmestilo asi dvadsať… Zvyšné si v záhrade pred domom ľudia rozobrali.“

ide o najvyššie ocenenie MS Most Valuable Professional.

Doménou pôvodne konštruktéra R. Kišša sa najprv stal hardware. Ešte v Kanade, kde pracoval v najľudnatejšom meste Toronte, splnil poslednú hardwarovú úlohu pri zostrojovaní terminálu na zrýchlenie a uľahčenie platenia za tankovanie paliva. Potom sa preorientoval na software. Už viac ako štyridsať rokov pôsobí v IT technológiách a za ten čas získal desať „Oskarov Microsoftu“, je desaťnásobným držiteľom najvyššieho ocenenia MS Most Valuable Professional. Získavajú ho profesionáli najvyššej triedy. Ide o dobrovoľnú funkciu, ktorú R. Kišš získal svojou prácou v danej technológii.

Všetky vzácne trofeje ho ale napokon viedli k zvláštnemu zmúdreniu človeka, uvedomujúceho si, akú daň zaplatil za svoje ciele. Prestal byť pánom svojho času. „Pracovné tempo smerovalo každý rok k zisku Oskara. Dosť – som si povedal až v roku 2013, keď mi zomierala manželka…“ Odvtedy jej manžel nezískal žiadne podobne významné ocenenie. Sľub dodržal. Naďalej však pôsobí v Kalifornii. Zaoberá sa budovaním aplikačných „frameworkov” a Metadata Driven architektúr postavených na Microsoft technológiách pre významné americké a svetové finančné spoločnosti.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 2, ktoré je v predaji od 12. januára.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 22. apríla. Tento deň je Dňom zeme a Svetovým dňom modlitieb za kňažské a rehoľné povolania. Meniny…
  • 22.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 23. apríla. Tento deň je Svetovým dňom kníh a autorských práv. Meniny má Vojtech.
  • 23.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 23. apríla 2024
Meniny má Vojtech, zajtra Juraj