Počas vianočných sviatkov hrozí zvýšené riziko vzniku požiarov

  • Spravodajstvo
  • 17. decembra 2015, 12:46
  • Autor:MV SR/red

Blížiace sa vianočné sviatky a Silvester so sebou okrem rodinnej pohody prinášajú zvýšené riziko vzniku požiaru. Minulý rok od 24. do 26. decembra zasahovali hasiči pri požiaroch až 70 – krát, pričom vznikla škoda za 115 tisíc eur a zranilo sa 6 osôb. Počas Silvestra vzniklo 62 požiarov a 1. januára 56 požiarov s celkovou škodou 400 tisíc eur, pričom sa zranili sa 3 osoby. Najčastejšou príčinou vzniku požiaru bolo úmyselné zapálenie.

V súvislosti s používaním vianočného osvetlenia hasiči odporúčajú používať iba certifikované osvetlenie, ktoré je potrebné pri odchode z domácnosti vždy vypnúť. Vianočný stromček by mal byť umiestnený ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.

Počas osláv Nového roka vzniká enormný nárast výjazdov v dôsledku neodborného používania a manipulácie so zábavnou pyrotechnikou.

<media>Hasičský a záchranný zbor odporúča dodržiavať nasledujúce pokyny.</media>Zásady správneho používania pyrotechniky:
■ Je nebezpečné pokúšať sa vyrábať zábavnú pyrotechniku doma.

■ Nedávajte si výrobky zábavnej pyrotechniky do vreciek odevov,ale uchovávajte ich mimo svojho tela, najlepšie v plechovej nádobe.

■ Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte.

■ Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme či snehu, ale vložte do fľaše naplnenej pieskom. Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí.

■ Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi nebezpečné.

■ Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja – starších ľudíazvieratá. Predovšetkým psy veľmi zle znášajú ohlušujúce explózie. Buďte preto ohľaduplní.

0 Shares

Najnovšie správy

Neznámy „dobrák“ narobil zbytočnú prácu hasičom z Piešťan a z Trnavy, ale aj polícii a starostovi Rakovíc. V stredu 27.…
  • 03.06.2020, 00:01
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je streda 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 03.06.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanskí hasiči zasahovali v utorok 26. mája v noci pri požiari opusteného rodinného domu pri diaľnici D1 v katastri obce…
  • 03.06.2020, 00:01
  • Krimi / Spravodajstvo / Región
streda, 3. júna 2020
Meniny má Karolína, zajtra Lenka