Dom umenia hostí Trnavskú paletu

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy
  • 11. decembra 2015, 12:47
  • Autor:vd

V Galérii Domu umenia v Piešťanoch sa v týchto dňoch nachádza výstava súťažných prác umelcov z troch okresov. Prezentáciu najpozoruhodnejších malieb, grafík, kresieb, plastík či textilnej tvorby pripravili organizátori 47. ročníka regionálnej súťažnej výstavy neprofesionálnych výtvarníkov Trnavská paleta.

Ceny i čestné uznania odovzdali víťazom na vernisáži vo štvrtok 3. decembra. Podujatie sprevádzala spevom i hudbou kapela Borovienka z Vrbového. Jej líder Štefan Slabý je i rezbárom. Na tohtoročnej „palete“ získal hlavnú cenu v insitnej tvorbe. „Rezbárstvu sa venujem viac ako dvadsať rokov. Moja posledná socha je drevorezba svätého Mateja, pôvodne objednaná do kaplnky v Novej Vsi nad Váhom, ale z objednávky zišlo, a vďaka tomu ju môžu vidieť návštevníci tejto výstavy,“ povedal Š. Slabý z Vrbového. Dlhé zimné dni si rodák z Lančára kráti výrobou nadrozmernej drevorezby: „Od rodiny Madunickej z Vrbového som získal krásny kus dreva – trojmetrový kmeň lipy s priemerom osemdesiat centimetrov. Chcem z neho vytesať sochu Mórica Beňovského.“

Trnavská paleta je každoročne vrcholným podujatím výtvarného snaženia pre viac ako päťdesiat neprofesionálnych výtvarníkov reprezentujúcich okresy Trnava, Piešťany a Hlohovec. Za viac ako štyri desaťročia predstavila množstvo tvorcov. „Pri zrode Trnavskej palety stáli pracovníci Trnavského osvetového strediska Alojz Majerník, Peter Babka, Marián Prívozník, ale i externí spolupracovníci, akademická maliarka Hilda Hyllová, akademický sochár Joseph Jurča, grafik Viktor Chrenko, kurátori Vojto Haring a v ostatných ročníkoch Bohumír Bachratý či akademický maliar Milan Rašla. Významnou mierou sa pričinili o zvyšovanie úrovne súťaže odovzdávaním vlastných skúseností v poradnom zbore, prácou v porote alebo usmerňovaním autorov na hodnotiacich seminároch a tvorivých dielňach,“ skonštatovala Milada Kotlebová z Trnavského osvetového strediska.

Autori sú v zmysle propozícií celoštátnej súťaže Výtvarné spektrum rozdelení podľa veku a výtvarné diela hodnotí porota pozostávajúca z výtvarných pedagógov alebo odborníkov z výtvarnej oblasti. V tomto roku jej predsedal M. Rašla a spolu s ďalšími členmi, výtvarným pedagógom a fotografom P. Babkom a ilustrátorom Bystríkom Vančom, hodnotili 229 výtvarných diel od 56 autorov. Navrhli deväť cien a desať čestných uznaní.

V Piešťanoch sa prezentujú autori s oceneniami v krajských a celoslovenských kolách súťaže. Práce sa nachádzajú v dvoch výstavných sálach, pozrieť si ich môžete do 24. januára.

OCENENIA V 47. ROČNÍKU TRNAVSKEJ PALETY:


■ Autori od 15 do 25 rokovCena:
Roman Kadlec z Trnavy Čestné uznania: Marek Škvarka a Dominik Štrbo z Horných Orešian

■ Autori od 26 do 60 rokovŠtyri ceny bez určenia poradia:

Jaroslav Áč z Majcichova, Oskar Jakubis z Piešťan, Lucia Kollárová z Pavlíc, Verner Scheibenreif z Hlohovca
Čestné uznania: Mária Baranovičová z Piešťan, Roman Machata z Trnavy


■ Autori nad 60 rokovŠtyri ceny bez určenia poradia:

Marianna Bubánová, Milan Čech z Trnavy, Juraj Klepáč z Trnavy, Silvia Vargová z Horného Dubového
Čestné uznania: Veronika Bahnová zo Smoleníc, Rudolf Holkovič z Leopoldova, Marta Mitošinková z Piešťan

■ Insitná tvorbaCena: Štefan Slabý z Vrbového

Čestné uznania: Ján Lukačovič z Chtelnice, Ivan Masár z Hrnčiaroviec nad Parnou

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 50, ktoré je v predaji od 8. decembra.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2021, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 16. júna 2021
Meniny má Bianka, Blanka, zajtra Adolf