Výrub starších stromov ako prevencia

  • Spravodajstvo
  • 21. októbra 2015, 10:23
  • Autor:pror

„V Piešťanoch na ulici Pod Párovcami rúbu stromy bez povolenia,“ znela telefonická informácia od čitateľa. Na udanej adrese už len zbežný pohľad potvrdil, že informácia je aspoň sčasti pravdivá.

„Povolenie vydané nebolo. Príkaz na prácu dal manažér strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany na základe vyhlášky ministerstva životného prostredia. Podľa nej má správca pozemku povinnosť likvidovať invázne dreviny a pajaseň žliazkatý je jedným z nich,“ reagovala obratom hovorkyňa mesta Eva Bereczová na otázku, kto statných zelenáčov spoza obytného domu odstraňuje a či má na takúto činnosť patričné povolenie.
Príkaz na odstránenie drevín prišiel podľa radnice i z dôvodu, že jednej sa už odlamovali staré konáre rovno nad lavičkou, pod ňou umiestnenou a osadenou na vlastné náklady obyvateľmi domu. Pri odstraňovaní stromu ju pracovníci služieb mesta zničili. Druhá drevina rástla medzi garážami, kde kmeňom dve ohrozovala. Pajaseň žliazkatý, ako uvádza wikipédia, je veľmi rýchlo rastúca drevina, schopná koreňmi nepriaznivo pôsobiť na okolie a obmedzovať rast okolitej vegetácie. Patrí medzi 40 najviac inváznych drevín na svete. Najlepšie možné odstránenie je hlboký rez a následné potláčanie pňov herbicídmi. V prípade úmyselného vysadenia je potrebné dbať na jeho vek, pretože trpí zahnívaním koreňového systému. Stromy staršie ako 35 rokov by sa preto mali preventívne rúbať, aby nemohlo dôjsť k smrteľnej tragédii pri ich neočakávanom páde.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 43, ktoré je v predaji od 20. októbra.

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich