Večer s Bolkom Polívkom

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 21. októbra 2015, 10:33
  • Autor:red/DU

Nestor Piešťanského rendezvous Bolek Polívka sa opäť objaví na doskách Domu umenia. Tentoraz sa predstaví vo svojej autorskej komédii s názvom Pro dámu na balkoně. V utorok 27. októbra sa o 19.00 h diváci zabavia pri predstavení plnom neočakávaných situácií, gagov, dialógov a rekvizít. B. Polívka uviedol, že chcel vytvoriť predstavenie, z ktorého si intelektuál odnesie svoje a robotníkovi nebude prekážať.

Celé svoje snaženie a úsilie venuje Majster ( ako si nehranou skromnosťou nechá hovoriť Bolek Polívka) dáme na balkóne. Dáme, ktorá sa ani neobťažuje prísť sa pozrieť. Dáme, ktorú ani diváci nevidia. Ale ak by náhodou prišla, musí to byť dokonalé, aby – nespokojná – zasa hneď nezmizla.
V celom predstavení sledujeme metaforu života jedného muža. Od detstva až do smrti je sprevádzaný rôznymi motívmi: od motýľov až po balóniky. Tieto motívy slúžia nielen ako metafora životných etáp, stávajú sa z nich umelecké predmety.
Nenásilne a prirodzene pôsobí prechod z deja hry do prestávky a späť z prestávky do hry. Keď sa Majster vyplače do vankúša ( lebo jeho dáma stále ešte neprišla) je vankúš vyžmýkaný, Barin a Fretti začnú slzy stáčať do fľaštičiek a predávať po dvadsiatich korunách ako „Umělcovy slzy“. Určite nie sú o nič falošnejšie ako slzy Panny Márie predávané kresťanskými podvodníkmi v Lurdoch necelých 2000 rokov po Máriinej smrti. Predávaním Majstrových sĺz, preliatych nad nenaplnenou láskou k dáme na balkóne, prejde prvá časť predstavenia plynule do prestávky. Diváci sa dohadujú, kto si slzy kúpi, pomocníci ich povzbudzujú.
V hre vidíme, že všetok nábytok na scéne je naklonený smerom k divákovi. I tento motív je prekvapivo rozvinutý v druhej časti hry. A balóniky celé predstavenie symbolicky ukončia v jednej veľkej a pôsobivej metafore smrti.

Účinkujú: Boleslav Polívka, Jaromír Barin Tichý, Jiří Fretti Pfeifer, Luděk Horáček, Milan Král

Vstupné: 14,-€ / predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia a cez www.ticketportal.sk

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. decembra 2023
Meniny má Bibiána, zajtra Oldrich