Syrové pagáče Melánie Čipkárovej

  • Kultúra a spoločnosť
  • 1. októbra 2015, 14:27
  • Autor:ač

Malé okrúhle koláčiky Melánia Čipkárová z Piešťan pečie hlavne rodine a blízkym priateľom, sú obľúbeným jedlom návštev a rodinných stretnutí. Varenie nie je pre ňu vášňou, ale na syrové pagáče nedá dopustiť. Pečie ich často a ako sama hovorí „s veľkou láskou“. Základom jej obľúbeného receptu je kysnuté cesto obohatené tvrdým syrom. Z receptu pri dodržaní postupu vytvoríte približne 40 kúskov tejto pochúťky.

Potrebujeme:
300 g hladkej múky, 2 čajové lyžičky soli, 100 g tvrdého syra, 250 g Palmarínu, 2 žĺtky, 50 g maku alebo sezamu, 0,5 dl mlieka, 20 g droždia, štipku cukru

Postup:

Z múky, kvásku (pripraveného z vlažného mlieka, rozdrveného droždia a cukru) a Palmarínu spracujeme cesto, pridáme strúhaný syr a znova spracujeme. Nevykysnuté ho dáme do mikroténového vrecúška a vložíme na dve hodiny do chladničky. Surovinu potom vyvaľkáme na doske posypanej múkou na hrúbku 1-1,5 centimetra a vykrojíme požadované tvary – kolieska, srdiečka alebo iné. Koláčiky potrieme vyšľahaným žĺtkom a posypeme mletým makom prípadne sezamom. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 170 °C približne 30-35 minút.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 40, ktoré je v predaji od 29. septembra.

0 Shares

Najnovšie správy

piatok, 3. apríla 2020
Meniny má Richard, zajtra Izidor, Izidora