M. Domčekovú nemali zapísať ako riaditeľku nemocnice
Kauza piešťanského CT prístroja stále neutícha. Riaditeľka Nemocnice A. Wintera Mária Domčeková na Alana Suchánka, ktorý na nákup predraženého cétečka minulý rok poukázal, podáva trestné oznámenie a Okresný úrad v Trnave na návrh prokuratúry zasa vydal rozhodnutie, ktorým uznal, že ustanovenie M. Domčekovej do funkcie riaditeľky nemocnice bolo nezákonné.
Trestné oznámenie na lekára piešťanskej nemocnice a zároveň člena jej správnej rady A. Suchánka riaditeľka podala ako reakciu na informácie, ktoré priniesol Piešťanský týždeň vo svojom predchádzajúcom vydaní. V článku A. Suchánek informoval o veľkej poruchovosti CT zariadenia, ktoré bolo inštalované ešte v roku 2003, a v porovnaní s dnešnými modernými zariadeniami prináša nadmernú a celoživotnú radiačnú záťaž na pacientov.
Riaditeľka nemocnice sa však voči jeho tvrdeniam ohradila a vo svojom vyhlásení uvádza: „Ide o zavádzajúce vyhlásenia, z dôvodu ktorých začali pacienti piešťanskej nemocnice odmietať vyšetrenia na CT prístroji, čo môže mať fatálne následky. V záujme objektívneho informovania verejnosti uvádzam, že CT prístroj aktuálne používaný v piešťanskej nemocnici je pre pacientov bezpečný, je pravidelne prehliadaný servisnými technikmi a nemocnica vykonáva pravidelne skúšku dlhodobej stability prostredníctvom odbornej firmy. Výsledky radiačnej záťaže neprekračujú medzné limity.“
Tvrdenia lekára a zároveň člena správnej rady nemocnice majú podľa
M. Domčekovej charakter poplašnej správy, a preto podala ako riaditeľka v uvedenej veci trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.
To, či odmietanie CT vyšetrení pacientmi môže mať fatálne dôsledky na rozpočet nemocnice alebo na zdravotný stav pacienta, riaditeľka vo svojom tlačovom vyhlásení nespresnila. Zdravotné poisťovne však za takéto vyšetrenie hradia sumy rádovo v stovkách eur. Podľa cenníku CT vyšetrení v neďalekom Novom Meste nad Váhom je to pre samoplatcov od 80 do 300 eur. V prípade, ak pacienti stratia dôveru voči CT vyšetreniu na morálne, ale i technicky zastaranom prístroji v Nemocnici A. Wintera, bude to mať pre pacientov dôsledky zrejme len v podobe zvýšených nákladov na cestovanie za modernými prístrojmi do blízkych zdravotníckych zariadení. Pri slobodnej voľbe lekára poisťovne im takéto vyšetrenie kdekoľvek inde uhradia.
Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu v Trnave minulý týždeň vyhovel protestu prokurátora, ktorý sa týkal zápisu M. Domčekovej ako riaditeľky Nemocnice A. Wintera do registra neziskových organizácií. Tak v otázke, či je vôbec M. Domčeková právoplatnou riaditeľkou piešťanskej nemocnice, konajú oprávnené orgány, ktoré v tejto veci rozhodujú.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, pretože plynie pätnásťdňová lehota na odvolanie. Prokurátor protestoval pre porušenie zákona pri zapisovaní údajov do registra neziskoviek. Odbor všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Trnave pôvodne protestu prokurátora nevyhovel.
Bývalý Obvodný úrad v Trnave podľa prokuratúry nesprávne vykonal zmeny údajov v registri neziskových organizácií, keď v prípade piešťanskej nemocnice vymazal štatutára Roberta Mamrillu a namiesto neho zapísal M. Domčekovú. Rozhodnutie je podľa prokuratúry v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pretože o zmenách rozhodla nesprávne kreovaná správna rada nemocnice.
M. Domčeková je ako riaditeľka spájaná s predraženým nákupom CT prístroja, po ktorom odišli z funkcií ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová a napokon aj predseda parlamentu Pavol Paška. Bývalý riaditeľ R. Mamrilla povedal, že o rozhodnutí Okresného úradu v Trnave nemá žiadne informácie, a preto ani nevie, aké dôsledky bude mať.
Na pochybnosti okolo počtu členov správnej rady piešťanskej nemocnice už dlhší čas upozorňovali lekár A. Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová. Do jesene 2012 mali zamestnanci v správnej rade dvoch zástupcov a ministerstvo zdravotníctva troch. Aby si rezort zdravotníctva zabezpečil kvalifikovanú väčšinu na dôležité rozhodnutia, zvýšil počet svojich zástupcov v správnej rade na štyroch. Zo stanoviska generálnej prokuratúry vyplýva, že určenie počtu členov správnej rady si zakladatelia neziskovej organizácie vyhradili v zakladacej listine, ktorú však v súvislosti so zvýšením počtu členov správnej rady nezmenili.