Film o mužovi, ktorý dokázal prelomiť kód Enigmy v Dome umenia

  • Kultúra a spoločnosť
  • 7. mája 2015, 09:14
  • Autor:ts Forum Film

Dom umenia vás pozýva 11. mája o 16.30 a 19.00 hod. na strhujúci, skutočný príbeh komplikovaného matematického génia, ktorý vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachránil tak tisícky ľudských životov.

V zime 1952 britské úrady vstúpili do domu matematika, kryptoanalytika a vojnového hrdinu Alana Turinga (Benedict Cumberbatch), aby preverili nahlásené vlámanie. Vyšetrovanie však skončilo zatknutím a obvinením majiteľa domu z "hrubej obscénnosti“. Nasledovalo odsúdenie za trestný čin homosexuality. Úradníci netušili, že sa práve dopustili obrovskej nespravodlivosti na priekopníkovi modernej výpočtovej techniky, ktorý sa vyznamenal počas 2. svetovej vojny. Skupina najlepších britských mozgov tej doby pod jeho vedením dosiahla neuveriteľný úspech – podarilo sa im prelomiť kód Enigmy, nemeckého šifrovacieho stroja, ktorý bol dovtedy považovaný za neporaziteľný. Prispeli tak významnou mierou k ukončeniu vojny a pomohli zachrániť tisícky životov.

KÓD ENIGMY v réžii Mortena Tylduma je strhujúcim skutočným príbehom komplikovaného génia, v ktorom okrem Benedict Cumberbatcha zažiarili aj ďalšie uznávané herecké esá: Keira Knightley, Charles Dance, Mark Strong, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech či Matthew Beard.

https://www.youtube.com/watch?v=watch?v=iHQ8CVUOPEY

Vstupné: 3,- €Najnovšie správy

V Dubovanoch pribudne osem nových rodinných domov. Stavebný obvod vyčlenila obec v časti Cingalovec a v celom procese prípravných prác…
  • 16.07.2018, 12:00
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je pondelok 16. júla. Meniny má Drahomír, Rút.
  • 16.07.2018, 08:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava