BREZOVÁ: V rodisku Štefánika si pripomenú jeho tragickú smrť

  • Spravodajstvo / Región
  • 30. apríla 2015, 12:59
  • Autor:sita

Pietna spomienka na generála Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 96. výročia od jeho tragickej smrti bude v nedeľu 3. mája v jeho rodnej obci Košariská a na mohyle na Bradle.

Začne sa o 15:00 otvorením výstavy Potomci, nezabúdajte a koncertom zboru Zvonkohry a operného speváka Jurija Kruglova v evanjelickom kostole v Košariskách. Pokračovať bude slávnostnými službami Božími a aktom položenia vencov pri rodnom dome Štefánika, v ktorom je dnes múzeum. O 18:15 z tohto miesta vyrazí historickou cestou fakľový sprievod na Bradlo, kde sa spomienka spojená s príhovormi a zapálením vatier začne o 19:30. Počas celého popoludnia bude v Brezovej pod Bradlom otvorená pamätná izba Dušana Jurkoviča, autora mohyly na Bradle. Z Brezovej pod Bradlom bude na Bradlo zabezpečená kyvadlová doprava.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách. Stavebníctvo a astronómiu študoval na Univerzite Karlovej v Prahe. Po obhájení dizertácie o novej hviezde v súhvezdí Cassiopea sa vedeckému bádaniu venoval v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914 – 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, ktorý sa usiloval o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorej zahynuli generál M. R. Štefánik, pilot Gabriele Aggiusti, poručík Giotto Mancinelli Scotti a seržant Umberto Merlini ostali dosiaľ nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle.

0 Shares

Najnovšie správy

Školy na Slovensku sa nikdy celoplošne nezavrú. Prisľúbila to na tlačovom brífingu koaličných strán poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová…
  • 28.07.2021, 00:01
  • Spravodajstvo
Približne mesiac trvajúca obnova detského ihriska na Javorovej ulici v Piešťanoch sa skončila. Jej výsledkom je farebné, pútavé, ale najmä…
  • 28.07.2021, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
streda, 28. júla 2021
Meniny má Krištof, zajtra Marta