Hudobný tip: Jerzy Milian – Baazaar

  • Kultúra a spoločnosť
  • 2. apríla 2015, 08:41
  • Autor:Adam Kvasnica

V rubrike Hudobný tip predstavujem albumy, ktoré stoja za vypočutie. Vyberám tituly, ktoré sú zaujímavé po hudobnej i po koncepčnej stránke. Hudba sa však lepšie počúva, ako sa o nej číta, preto si budete môcť vypočuť ukážku z predstavovaného albumu každú sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany.

Hudobným tipom na tento týždeň je album Baazaar od poľského vibrafonistu Jerzy Miliana. Vyšiel pod poradovým číslom 17 na slávnej kompilácii Polish Jazz, ktorá vychádzala pod značkou poľského vydavateľstva Muza v rokoch 1963-1989. Počas tohto obdobia vyšlo dokopy 76 albumov, ktoré patria k slávnej sérii názvom Polish Jazz.
Mnoho albumov z tejto kompilácie patrí k míľnikom nielen európskeho, ale aj svetového džezu. Album Baazaar z roku 1969 je nepochybne jedným z nich. Milian začal svoju kariéru v legendárnom sextete Krysztofa Komedu, vďaka ktorému zmenil nástroj z piana na vibrafón a rýchle sa stal jedným z najlepších európskych vibrafonistov. Album, o ktorom píšeme, je Jerzyho debutovým. Ukázal tu jedinečnú kompozičnú tvorivosť pod vplyvmi vážnej hudby, world music a napokon pod silným vplyvom jeho učiteľa K. Komedu.
Album si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Pred dvomi týždňami sme v Piešťanskom týždni uverejnili sériu fotografií, na ktorých sme zachytili výtlky na cestách v Piešťanoch. Netrvalo…
  • 04.03.2021, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 4. marca 2021
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich