Hudobný tip: Alain Goraguer – Divoká planéta (La Planete Sauvage)

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 20. januára 2015, 14:28
  • Autor:Adam Kvasnica

V rubrike Hudobný tip predstavujem albumy, ktoré stoja za vypočutie. Vyberám tituly, ktoré sú zaujímavé po hudobnej i po koncepčnej stránke. Hudba sa však lepšie počúva, ako sa o nej číta, preto si budete môcť vypočuť ukážku z predstavovaného albumu každú sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany.

Hudobným tipom na tento týždeň je soundtrack k československo-francúzskemu filmu Divoká planéta (La Planete Sauvage) natočený v roku 1973. Hudbu k tejto futuristickej kreslenej snímke zložil francúzsky skladateľ Alain Goraguer. Kúzelným svetom cudzej planéty nás vo filme sprevádza dieťa – človek, ktorý slúži ako hračka pre deti kultúrne a technicky vyspelejších bytostí. Druhá dejová línia zachytáva, ako sa vládcovia spoločnosti rozhodnú vyhladiť ľudí voľne žijúcich v prírode.
Psychedelická a tajomná hudba skvele zachytáva zvláštnu atmosféru filmu a stotožňuje sa s prostredím, v ktorom sa odohráva. Ide o poriadnu dávku džezovej a rockovej improvizácie, ktorej chápanie je možné iba na abstraktnej úrovni. Soundtrack jednoznačne patrí k najzaujímavejšej filmovej hudbe, čo som kedy počul.
Hudbu k filmu La Planete Sauvage si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 15. novembra. Tento deň je Sviatkom sv. Alberta Veľkého, patróna vedcov, tiež Dňom väznených spisovateľov a Medzinárodným…
  • 15.11.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 16. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom tolerancie. Meniny má dnes Agnesa.
  • 16.11.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 16. november 2019
Meniny má Agnesa, zajtra Klaudia