Hudobný tip: Alain Goraguer – Divoká planéta (La Planete Sauvage)

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 20. januára 2015, 14:28
  • Autor:Adam Kvasnica

V rubrike Hudobný tip predstavujem albumy, ktoré stoja za vypočutie. Vyberám tituly, ktoré sú zaujímavé po hudobnej i po koncepčnej stránke. Hudba sa však lepšie počúva, ako sa o nej číta, preto si budete môcť vypočuť ukážku z predstavovaného albumu každú sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany.

Hudobným tipom na tento týždeň je soundtrack k československo-francúzskemu filmu Divoká planéta (La Planete Sauvage) natočený v roku 1973. Hudbu k tejto futuristickej kreslenej snímke zložil francúzsky skladateľ Alain Goraguer. Kúzelným svetom cudzej planéty nás vo filme sprevádza dieťa – človek, ktorý slúži ako hračka pre deti kultúrne a technicky vyspelejších bytostí. Druhá dejová línia zachytáva, ako sa vládcovia spoločnosti rozhodnú vyhladiť ľudí voľne žijúcich v prírode.
Psychedelická a tajomná hudba skvele zachytáva zvláštnu atmosféru filmu a stotožňuje sa s prostredím, v ktorom sa odohráva. Ide o poriadnu dávku džezovej a rockovej improvizácie, ktorej chápanie je možné iba na abstraktnej úrovni. Soundtrack jednoznačne patrí k najzaujímavejšej filmovej hudbe, čo som kedy počul.
Hudbu k filmu La Planete Sauvage si môžete vypočuť už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 30. mája. Tento deň je Medzinárodný deň sklerózy multiplex. Meniny má Ferdinand.
  • 30.05.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Polícia vyšetruje okolnosti a príčiny nehody, ktorá sa stala dnes poobede pri obci Dolné Trhovište, okr. Hlohovec. 55 ročný Bratislavčan,…
  • 30.05.2020, 20:23
  • Spravodajstvo
sobota, 30. mája 2020
Meniny má Ferdinand, zajtra Petronela