Hudobný tip: Fermáta – Huascaran

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 19. novembra 2014, 10:51
  • Autor:Adam Kvasnica

V rubrike Hudobný tip predstavujem albumy, ktoré stoja za vypočutie. Vyberám tituly, ktoré sú zaujímavé po hudobnej i po koncepčnej stránke. Hudba sa však lepšie počúva, ako sa o nej číta, preto si budete môcť vypočuť ukážku z predstavovaného albumu každú sobotu o 21.00 h na vlnách Rádia Piešťany.

Hudobným tipom na tento týždeň je album Huascaran od slovenskej jazz-rockovej formácie Fermáta. Ide o koncepčný album, ktorého hlavným námetom sa stali tragické udalosti, ktoré sa odohrali 31. mája 1970 v Peru, keď sa pri silnom zemetrasení uvoľnila z vrcholu najvyššej peruánskej hory Huascarán masa ľadu a skál a zničila mestá Yungay a Ranrahirca ležiace v jej údolí. Pri zemetrasení a následných zosuvoch pôdy vtedy zahynulo približne 80 000 ľudí a medzi obeťami bolo aj 14 členov česko-slovenskej horolezeckej výpravy. Ako píšu hudobníci na doske, album je monotematickým celkom s adekvátnou hudobnou formou. Ide vlastne o skrátenú podobu koncertu hraného bez prestávky ako jednoliata kompozícia. Na platni je koncert rozdelený na štyri časti, ktoré slúžia iba ako základný ukazovateľ pre orientáciu poslucháča.
Huascaran patrí k najvýznamnejším albumom slovenskej hudobnej histórie, a preto si ho pripomenieme už túto sobotu o 21.00 h vo vysielaní Rádia Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 13. novembra. Tento deň je Dňom Guinnessových svetových rekordov, Medzinárodným dňom nevidomých a Svetovým dňom dobrosrdečnosti. Meniny…
  • 13.11.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Stanislav, zajtra Irma