Z histórie zeleného srdca Piešťan

  • Nezaradené
  • 26. júna 2014, 09:54
  • Autor:Vladimír Krupa

Mestečko Piešťany a kúpele získal v roku 1720 Juraj Erdödy, ktorý ich kúpil ako súčasť hlohoveckého panstva. Erdödyovci vlastnili Piešťany až do roku 1848 a kúpele až do roku 1940, keď boli zoštátnené.

Gróf Jozef Erdödy spravoval rodinný majetok – majorát v rokoch 1789 až 1824. Tiež ako prvý začal s výsadbou a úpravami parku, ktorý dal vysadiť vo francúzskom štýle v priestore za bývalými budovami Bezovca (v minulosti Františkova vila) a bývalým riaditeľstvom kúpeľov, ktoré pôvodne slúžilo ako ubytovací hostinec, neskôr hotel pre kúpeľných hostí.
Medzi týmito dvoma budovami bol hlavný vstup do parku a akési námestíčko. Tu stála i baroková Kaplnka sv. Jána Nepomuckého postavená v roku 1760. Parkové úpravy, ktoré dal zrealizovať J. Erdödy, sú zachytené na takzvanom Frauenfeldovom pláne kúpeľnej časti Piešťan z roku 1824. Je na ňom možné vidieť jednotlivé parkové cestičky, záhony a ďalšie časti územia. Na východnom konci stál Panský dom a oproti nemu dom kúpeľného inšpektora. Táto časť sa neskôr – koncom 19. a začiatkom 20. storočia – nazývala aj Starý park na rozdiel od novovysadeného Nového parku. Oba spolu tvoria dnešný jeden komplex – mestský park.

Článok je súčasťou "Témy týždňa" o obnove mestského parku, viac sa dočítate v Piešťanskom týždni číslo 26, ktoré je v predaji od 24. júna.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela