Piešťany hostili ME v kanoistickom maratóne

• 17. júna 2014, 13:54
  • Autor:th/sita

Piešťany sa zaradili medzi mestá, ktoré organizujú niektoré z významných európskych podujatí v rýchlostnej kanoistike. Od piatka do nedele (13.-15. júna) sa na Váhu uskutočnili Majstrovstvá Európy (ME) v kanoistickom maratóne, ktorých sa zúčastnilo vyše 200 pretekárov z 23 krajín. Medzi nimi súťažilo i 12 slovenských reprezentantov, no tí nemali medailové ambície.

Ešte pred začiatkom ME bojovali na Váhu kanoistickí veteráni v rámci Európskeho pohára veteránov v maratóne. Slovenskí reprezentanti si na ňom počínali úspešne, vybojovali štyri medaily. V kategórii C1 od 55 do 59 rokov (19,2 km) prišiel na prvom mieste do cieľa Milan Šišmiš. Jeho disciplínu znehodnotil fakt, že napriek trom prihláseným pretekárom napokon štartoval len sám. V K1 nad 70 rokov (15,6 km) si Marián Nemec vybojoval bronzovú medailu. V K2 nad 70 rokov (15,6 km) si M. Nemec sadol do lode s Karolom Šulerom a spoločne získali striebro. V C1 od 50 do 54 rokov (19,2 km) skončil na treťom mieste Pavol Rusnák.
V piatok už odštartoval samotný šampionát starého kontinentu a v úvodný deň dosiahla spomedzi štyroch slovenských reprezentantov najlepšie umiestnenie kajakárka Veronika Danišová, ktorá v kategórii K1 žien do 23 rokov na 22,5 km obsadila 12. miesto. Druhá Slovenka Lucia Mištinová preteky nedokončila. Medzi juniormi Andrej Antal v K1 na 22,5 km finišoval na 17. mieste. Druhý Slovák Tomáš Rus skončil v rovnakých pretekoch osemnásty.
V sobotu na piešťanskej vode zbierali tituly najmä reprezentanti Maďarska. Slováci na medailové pozície nemali nárok. Najlepší výsledok – 11. miesto – dosiahol na 22,5 km dvojkajak juniorov David Dorička a Ivan Prpič. Aj tak však skončil vo svojej disciplíne na poslednej priečke.
V záverečný deň v C2 mužov na 26,2 km dominovali Španieli Ramón Ferro a Óscar Grana. V tejto disciplíne štartovali aj dve slovenské posádky: Adam Gavenda – Roland Fekete a Jakub a Michal Ďurišovci. Ani jedna z lodí pre zdravotné problémy súťaž nedokončila. V poslednej disciplíne K2 mužov na 30 km sa z prvenstva tešila španielska dvojica Iván Alonso – Emilio Merchán. Napriek tomu, že boli na trati viac ako dve hodiny, o svojom zlate rozhodli až vo finiši, keď odrazili záverečný šprint svojich kolegov z reprezentácie Waltera Bouzána a Álvara Fernándeza. Na treťom mieste skončili Andrew Daniels a Timothy Pendle z Veľkej Británie.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 25, ktoré je v predaji od 17. júna.