Fanfáry a Slovenská filharmónia otvoria Piešťanský festival

  • Kultúra a spoločnosť
  • 9. júna 2014, 08:58
  • Autor:ts/DU

Slávnostné fanfáry na terase piešťanského Domu umenia rozozvučia už tradične Piešťanský festival. Jeho 59. ročník otvorí už vo štvrtok 19. júna o 19.00 hodine Slovenská filharmónia, dirigovať bude Leoš Svárovský. Ako sólistka na husle sa predstaví Yoon-Hee Kim.

Slovenská filharmónia je najvýznamnejším symfonickým orchestrom Slovenskej republiky, je centrom hudobného života jej hlavného mesta Bratislavy, ktorého bohatá hudobná história siaha až do 18. storočia a je spätá s takými významnými skladateľskými osobnosťami, ako boli Johann Nepomuk Hummel, Franz Schmidt či Béla Bartók. V každej sezóne usporadúva rad tematicky koncipovaných cyklov orchestrálnych, vokálno-symfonických a komorných koncertov, ale aj samostatné cykly pre deti a mládež. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, v Japonsku, Južnej Kórei a v USA.

Leoš Svárovský
študoval hru na flaute na pražskom konzervatóriu a dirigovanie na Akadémii múzických umení v Prahe u renomovaného prof. Václava Neumanna. Svoju kariéru začal v pražskom Národnom divadle ako asistent Z. Košlera. V roku 1991 bol pozvaný nadáciou Herberta von Karajana k spolupráci s Georgeom Soltim, Claudiom Abbadom a Viedenskými filharmonikmi na festivale Sommerspiele Salzburg. Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagógom na katedre dirigovania na AMU v Prahe. V súčasnosti zastáva post stáleho hosťujúceho dirigenta Slovenskej filharmónie.

Yoon-Hee Kim


Yoon-Hee Kim
mala v roku 1996 svoj prvý orchestrálny debut ako päťročná s maďarským orchestrom Savaria, pričom na husle začala hrať ako trojročná. Stala sa najmladšou študentkou na Hudobnej univerzite vo Viedni u Eugenie Polatschek a Gerharda Schultza. Účinkovala s mnohými dôležitými orchestrami a spolupracovala so svetoznámymi dirigentmi. Kim vyhrala množstvo významných interpretačných súťaží. Realizovala koncerty v prestížnych svetových koncertných sálach. V roku 2011 získala od kórejského Ministerstva kultúry ocenenie Mladý umelec roka a stala sa tiež čestnou ambasádorkou Nových siedmich divov sveta, a to konkrétne ostrova Jeju. Vo februári 2012 účinkovala s Kráľovskou filharmóniou v londýnskej Cadogan Hall. Hrá na viacerých nástrojoch – Stradivarius „Červený diamant“ 1732, Da Vinci 1725.Vstupné: 15,-€

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany

pondelok – piatok 14.oo – 17.oo alebo hodinu pred podujatím.

Telefón: 033/24 58 001 alebo cez www.ticketportal.sk

0 Shares

Najnovšie správy

V obmedzenej prevádzke bola už niekoľko týždňov, no od stredy 1. februára bude zrušená úplne. Pobočku Slovenskej pošty na Staničnej…
  • 02.02.2023, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 2. februára. Tento deň je Svetovým dňom zasväteného života a Svetovým dňom mokradí. Meniny má Erik, Erika.
  • 01.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 2. februára 2023
Meniny má Tatiana, zajtra Erik, Erika