Zlepšite si imunitu vďaka rakytníku

  • Spravodajstvo
  • 23. mája 2014, 08:25
  • Autor:pr

Možno si pamätáte rastlinu so striebornými listami a oranžovými plodmi vysadenú pri diaľniciach. To je rakytník. Kedysi sme ho tam sadili, lebo rýchlo narástol, darilo sa mu aj v suchu, aj na svahu či menej kvalitných pôdach.

Teraz však vieme o ňom viac. A okrem toho, že je nenáročný na pestovanie a môžeme si ho sami dopestovať v záhrade, má aj liečivé účinky. A to celá rastlina – plody, listy, semená, kvety, kôra i koreň. Spracovávajú sa však najmä plody – na šťavy, čaje, sirupy, oleje, džemy či kompóty. Plody majú kyslasto-trpkastú chuť. Ťažšie sa oberajú, preto je lepšie ich zberať, keď je teplota pod nulou.
Rakytník patrí k plodom s najvyšším obsahom vitamínu C. Už jedna bobuľa vám pokryje dennú dávku vitamínu C. Aj malé množstvo stačí, aby ste predišli chrípke, prechladnutiu a zlepšili celkovo svoju imunitu. Okrem vitamínu C v ňom nájdeme značné množstvo vitamínov A, E a K, kyselinu listovú, provitamín D, železo, bór, mangán.
Rakytník povzbudzuje činnosť pečene a pľúc. Očisťuje organizmus od toxických splodín. Napomáha zvýšeniu pružnosti ciev, je účinný pri žalúdočných vredoch. Pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny. Znižuje hladinu cholesterolu, tlmí zápaly a tým lieči dnu a reumu. Má silné regeneračné účinky a používa sa na hojenie rán a na všetky kožné ochorenia.

Produkty z rakytníka môžete nájsť v novom obchodíku so zdravou výživou

„Moja špajza“

Pod Párovcami (za evanjelickým kostolom pri parku)

tel. 0948/102 199.

www.facebook.com/mojaspajza
0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela