Cesta z Vrbového na rómsky Luník IX

  • Spravodajstvo
  • 15. mája 2014, 10:26
  • Autor:Zuzana Šupková, Hana Puváková

Hana Puváková pochádza z Vrbového. Celý život sa venuje práci s deťmi, či už v škole, alebo v mimoškolských aktivitách. Po skončení vysokoškolského štúdia na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre sa zamerala na prípravnú fázu pre misiu na košickom sídlisku Luník IX. Jej viera v Boha ju posilňuje na všetkých cestách a dobrodružstvách, ktoré prežíva. Ona sama tvrdí: „Duša sa v prítomnosti detí uzdravuje.“

Podľa H. Puvákovej dobrovoľnícka práca na jeden rok má zmysel skôr pre samotného aktéra ako pre rómsku komunitu, pretože za taký krátky čas nie je možné odpozorovať nejaké výsledky: „Je to beh na dlhé trate a výsledok sa dostaví až s ďalšou generáciou, aj to nie je isté,“ uviedla pre Piešťanský týždeň Vrbovčanka. Cieľom jej pobytu v rómskej komunite je výchova k morálnym hodnotám pomocou projektov bývania, zamestnávania a vzdelávania.
Do Košíc na sídlisko Luník IX odišla po dôkladnej ročnej príprave, na ktorej sa stretávala s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi, ktorí chceli rok svojho života ponúknuť chudobným ľuďom v Afrike, Rusku, Azerbajdžane alebo na Slovensku. Pri realizácii tohto projektu hľadí na Rómov inými očami a hlavne bez predsudkov. Venuje sa deťom a mládeži od 15 do 24 rokov, na stretnutia však prichádzajú aj páry s deťmi. Vo výchove najmladšej generácie je podľa nej nádej na prelomenie začarovaného kruhu vo výchove potomkov.

Viac sa dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 20, ktoré je v predaji od 13. mája.

0 Shares

Najnovšie správy

Na Ulici Jána Hollého v Pobedime sa v piatok 3. februára šmyklo osobné auto tak, že ostalo visieť prednou časťou…
  • 06.02.2023, 23:47
  • Krimi / Spravodajstvo / Región
Dnes je streda 8. februára. Tento deň je Dňom pre bezpečnejší internet. Meniny má Zoja.
  • 07.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 8. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko