Piaty ročník memoriálu M.Bučka
Tradíciu v súťažení halových modelov lietadiel nevynechali nadšenci tohto športu v Piešťanoch ani tento rok. Na počesť jedného z najúspešnejších modelárov Miroslava Bučka zorganizoval už piaty ročník jeho syn Marcel Bučko z Krakovian. Podujatie sa uskutočnilo 15. marca v športovej hale Gymnázia Pierra de Coubertina.
„Môj otec sa venoval leteckému modelárstvu odmalička. Dosiahol veľa úspechov na pretekoch doma i v zahraničí, vyhral aj preteky Svetového pohára,“ povedal pre Piešťanský týždeň M. Bučko. Od roku 2010 je organizátorom súťaží halových modelov. Stretávajú sa tu ľudia z rôznych kútov Slovenska, tento rok získal krištáľové ocenenie 70-ročný Jozef Kešelák z Prešova.
Hodnotí sa dĺžka letu, ktorá sa pohybuje okolo 35 sekúnd. Pred niekoľkými rokmi by to bolo omnoho menej, ale vďaka novým technológiám a materiálom sa stavba lietadiel zdokonaľuje. Sú dve hlavné kategórie, kde sú zaradené hádzadlá F1N a vrtuľové lietadlá N-50. Súťažiaci sú rozdelení podľa veku do skupín mladší žiaci, starší žiaci, juniori a seniori. Táto súťaž pozostáva z deviatich hodov, kde má súťažiaci tri hody v každom kole a z toho sa vyhodnotí najdlhší let. Synovia organizátora Marcel a Tomáš sa umiestňujú na popredných priečkach.
V Piešťanoch je v letecko-modelárskom klube deväť členov. Svoje skúsenosti si zdokonaľujú počas zimného obdobia v telocvični na gymnáziu. V interiéri sa používajú ľahšie typy modelov s váhou okolo šesť gramov. Pri tomto type lietania aj slabý prievan alebo rozvírený prúd vzduchu dokáže ovplyvniť dĺžku letu. „Sú určité štandardné kritériá napríklad rozpätie, ale váha modelu je na modelárovi,“ uviedol M. Bučko. Toto hobby je finančne a časovo náročné. Zhotoviť model a naučiť sa techniku hádzania lietadla je umenie, ktoré neostáva bez odmeny.