Nežnú revolúciu bude v Piešťanoch pripomínať pamätná tabuľa

  • Spravodajstvo
  • 12. novembra 2013, 10:52
  • Autor:ts/red(j)

Slobodu dosiahneme hľadaním pravdy. To je heslo, ktoré má stáť na pamätníku udalostí zo 17. novembra 1989.

Odhalia ho na piešťanskom Námestí slobody v deň 24. výročia Nežnej revolúcie.
Tá sa začala demonštráciami najprv v Prahe a v nasledujúcich dňoch sa preniesla do celého Československa. Vtedajšie Námestie Dukelských hrdinov bolo 27. novembra 1989 plné nespokojných občanov. Uskutočnil sa generálny štrajk a demonštrácie pokračovali aj počas nasledujúcich dní.“
Tieto udalosti si pripomenieme 17. novembra, kedy iniciátori spomienkovej akcie odhalia pamätnú tabuľu. Za projektom stojí občianske združenie Pro Civitate. „Akokoľvek sa pozeráme na 17. november,  bol to boj za demokraciu, čo znamená vládu ľudu. Sloboda je veľmi citlivá vec, ktorú si musia strážiť práve občania. História už viackrát ukázala, ako ľahko sa dá o ňu prísť,“ povedal pre Piešťanský týždeň Jozef Malík z Pro Civitate.
Aj súčasná sloboda je podľa jeho názoru veľmi relatívna. „Na jednej strane majú ľudia viac možností, môžeme cestovať po celom svete, nemusíme stáť vo fronte na banány. Na druhej strane, život v súčasnom systéme je veľmi zložitý. Žijeme vo veľkých neistotách, pretože zajtra už nemusíme mať prácu a veľmi jednoducho sa môže stať, že ostaneme na ulici,“ dodal člen občianskeho združenia.
Pamätnú tabuľu odhalia 17. novembre na Námestí slobody o 16.00 h. Podujatie bude pokračovať v komunitnom centre ŽiWell o 16.30 h diskusiou a premietaním filmov a fotografií z Nežnej revolúcie.
Aj o plánovanom osadení pamätnej tabule sa môžete dočítať v najnovšom vydaní Piešťanského týždna – čísle 46.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. mája. Tento deň Medzinárodným dňom klinických experimentov, Medzinárodným dňom stepu a Svetovým dňom masmédií. Meniny má…
  • 20.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. mája 2024
Meniny má Bernard, zajtra Zina