Konferencia o biotechnológiách podráždila aktivistov

  • Spravodajstvo
  • 30. októbra 2013, 07:53
  • Autor:vd

Svetová konferencia jediná svojho druhu z oblasti biokatalýzy a poľnohospodárskych biotechnológií sa konala po prvýkrát v Európe. Hostiteľským mestom boli Piešťany. Zúčastnilo sa jej takmer osemdesiat odborníkov z dvadsiatich krajín sveta. Podujatie sa konalo v polovici októbra.

O konferenciu, ktorá nebola na verejnosti medializovaná, prejavili záujem aj aktivisti, ktorí v Piešťanoch iniciovali petíciu proti používaniu geneticky modifikovaným organizmov (GMO) na Slovensku. S transparentom GMO Free Slovakia vystúpili na pódium počas prednášky riaditeľa Centra výskumu rastlinnej výroby (CVRV) v Piešťanoch Jána Kraica. Ich protest bol tichý, adekvátny kongresovému prostrediu. Videlo ho len zopár účastníkov, z nich podstatná časť bola aj podľa výzoru z východného bloku.
„Cieľom konferencie boli najnovšie a najefektívnejšie poznatky z oblasti zvyšovania kvality primárnych potravinových zdrojov s cieľom zabezpečiť dostatok a kvalitu potravín pre zvyšujúce sa množstvo ľudí na Zemi. Hlavným cieľom poľnohospodárskych biotechnológií je zvýšiť úrodu primárnych potravinových zdrojov, hlavne obilnín, pričom kapacita poľnohospodárskej pôdy, ktorá je na pestovanie rastlín využiteľná, je obmedzená,“ uviedla Michaela Havrlentová z CVRV.
Ďalším dôležitým cieľom poľnohospodárskych biotechnológií je zabezpečiť účinnú rezistenciu voči chorobám a škodcom a tiež suchu, teplote a iným faktorom, ktoré negatívne ovplyvňujú aj úrodu, aj kvalitu primárnych potravinových zdrojov, a tak môže nastať ich nedostatok alebo znížená kvalita. Úlohou biotechnológií v poľnohospodárstve je taktiež zvýšiť kvalitu primárnej potraviny na jednej strane zvýšením obsahu látok s pozitívnym účinkom pre človeka alebo na druhej strane znížením, resp. úplným odstránením látok s nežiaducim účinkom na konzumenta.

Viac sa o protestoch aktivistov dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda