Nepál – zmes Himalájí, tibetskej kultúry, hinduizmu a budhizmu

  • Kultúra a spoločnosť
  • 4. októbra 2013, 10:13
  • Autor:jk

Do piešťanského Kursalonu opäť dorazilo Whiskyho cestovateľské kino. Jeho návštevníci mohli vo štvrtok 19. septembra putovať po svete, aj keď len v rozprávaní a premietaní fotografií ostrieľaného cestovateľa, ktorý navštívil desiatky krajín voňajúcich exotikou. Inak tento líder kapely Slobodná Európa považuje za svoje hlavné mesto obec Prašník – žije neďaleko nej. Tentoraz bola na programe divokrásna krajina južnej Ázie – Nepál.

Whisky má jej pečiatku v pase dokonca štyrikrát. V Nepále zažil situáciu, ktorú označuje ako najnebezpečnejšiu zo všetkých svojich výprav. „Nikdy predtým som sa tak k smrti nevyľakal,“ priznáva. Deň pred pochodom do džungle v spoločnosti sprievodcu si vyšiel na prechádzku za osadu, v ktorej býval. Zrazu za mohutného buchotu a hukotu vystrelili z lesa dva rozzúrené nosorožce. Naháňali sa a slepo sa rútili priamo na výletníkov. „Nebolo kam utiecť. Nosorožec je agresívny tvor, veľký ako polovica autobusu. Keby vás nabral na roh, niet vám pomoci. Asi pätnásť metrov pred nami jeden dobehol druhého, pobili sa a znovu začali dupotať iným smerom.“
Nepál, hoci má viacero tropických národných parkov, však zďaleka nie je o nosorožcoch či bengálskych tigroch. Je to štát Himalájí, najväčšieho horstva na svete, i krajina s pestrou zmesou tibetskej kultúry, hinduizmu i budhizmu.
Ďalšie podrobnosti z ciesty Whiskyho po Nepále sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard