TRNAVA: Poslanec navrhuje mimoriadnu ochranu zelene

  • Spravodajstvo
  • 26. septembra 2013, 08:56
  • Autor:sita

Zabezpečiť špeciálnu ochranu pre časť zelene v Trnave navrhuje mestský poslanec Matej Lančarič. Podľa jeho návrhu by bolo možné na takto chránenú zeleň siahnuť len po odsúhlasení obecným referendom. Do tohto režimu navrhol zaradiť mestské parky, lesopark a ďalšiu zeleň. Viacerí jeho kolegovia vidia za návrhom začiatok predvolebnej kampane.

Lančarič tvrdí, že zeleň v Trnave dopláca na nejasnú koncepciu jej ochrany a často aj na nátlak developerov a investorov. Podľa primátora Vladimíra Butka Trnava už má všeobecne záväzné nariadenie, ktorým chráni zeleň v meste. Podmieňovanie zmien v územnom pláne referendom podľa neho nemá oporu v zákone. O takýchto zmenách podľa jeho vysvetlenia rozhodujú poslanci podľa zákona – trojpätinovou väčšinou. "To máme teraz povedať poslancom, máte voľno, lebo budú rozhodovať občania v referende? To by bola anarchia,“ povedal na dnešnej tlačovej besede primátor.

Viceprimátor Bystrík Stanko upozornil, že na to, aby bolo referendum v Trnave platné, muselo by k urnám prísť aspoň 50 percent oprávnených voličov, čo je zhruba 27-tisíc ľudí. Pritom na komunálnych voľbách sa zúčastňuje len asi 30 percent voličov. Dodal tiež, že každé referendum stojí nemalé peniaze. Mestské zastupiteľstvo po diskusii poverilo mestský úrad, aby pripravil materiál o možnostiach ochrany mestskej zelene.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda