Blog Jozefa Malíka: Na čo je potrebná občianska angažovanosť?

  • Blogy / Blogy
  • 20. septembra 2013, 08:24
  • Autor:JM

Práve na túto tému som pred niekoľkými dňami diskutoval so svojimi známymi. Tento pojem sa konečne udomácňuje aj v tunajších „zemepisných šírkach”. Je fajn, že si ľudia čoraz častejšie uvedomujú, že len anonymným kritizovanímveľa nedosiahnu. Pre zmenu nevyhovujúceho stavu musia aj reálne niečo spraviť.

Niekde sa komunita ľudí dohodne, že fyzicky dopomôžu k tomu, aby si skrášlili alebo zlepšili prostredie, v ktorom žijú. Inde zorganizujú verejnú diskusiu na rôzne témy, ktoré súvisia s daným mestom. Ďalší sa zase uchýlia k petícii, aby takýmto spôsobom dali najavo, že je nutné zaoberať sa problémami. Teší ma, že stále viac ľudí začína blogovať, a tým verejne prezentovať svoj postoj a názor. Aj toto sú všetko formy aktívneho občianstva. 

Prečo si myslím, že je toto všetko potrebné? Aby sme zodpovedným dávali najavo, že sa skutočne zaujímame o to, čo sa deje okolo nás. Ich právo robiť za nás rozhodnutia musí vyplývať z podnetov, ktoré prichádzajú práve od bežnýchľudí. Je dôležité, aby boli signály dostatočne intenzívne. Až potom sú volení zástupcovia donútení robiť maximum na splnenie toho, čo od nich verejnosť očakáva. Na druhej strane je však veľmi podstatné, aby si čoraz viac ľudí postupne uvedomovalo a cítilo potrebu osobne spraviť niečo prospešné pre našu spoločnosť. 
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. mája. Tento deň Medzinárodným dňom klinických experimentov, Medzinárodným dňom stepu a Svetovým dňom masmédií. Meniny má…
  • 20.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. mája 2024
Meniny má Bernard, zajtra Zina