Ďalší zásah kukláčov pri protidrogovej činnosti

  • Spravodajstvo
  • 12. septembra 2013, 09:21
  • Autor:vd

Pri čerpacej stanici na Bratislavskej ceste v Piešťanoch zasahovala špeciálna jednotka polície. Stalo sa to v stredu 11. septembra o 10.24 h na chodníku.

„Išlo o zásah pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti. Viac informácií v tejto chvíli poskytnúť nemôžeme, urobíme tak ihneď, ako to procesná situácia umožní,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.
V Piešťanoch sa čoraz viac objavujú na rôznych miestach podozriví díleri. Obete závislosti si po dávku prídu osobne. Obchod prebieha zväčša systémom „z rúčky do rúčky“, trvá zlomok sekundy. 
Ak majú rodičia maloletých podozrenie, že ich dieťa berie drogy, v lekárni je možné získať multidrogový test na stanovanie drogy v moči, ktorý odhalí prítomnosť návykovej látky. Hoci sme pochodili viacero lekární, odporučili nám, že takýto test majú najskôr  lekárni na Sídlisku A. Trajan, kde je najviac potenciálnych užívateľov drog. Jednokrokový test je  dokazuje prítomnosť  MDMA, benzodiazepínu, morfínu, metamfetamínu, THC a ich metabolitov v ľudskom moči.
MDMA (3,4-metyléndioxymetamfetamín) je N-metylovým analógom MDA (metyléndioxyamfetamín) s podobnými vlastnosťami ako meskalín (halucinogén) a amfetamíny (stimulanty). Amfetamíny patria z farmakologického hľadiska medzi psychostimulanciá. Po užití vedú k rýchlemu fyzickému a psychickému povzbudeniu, k pocitom extrapotencie k duševným aj fyzickým výkonom. K fyzickým prejavom akútneho ovplyvnenia drogou patrí nekľud, zvýšená frekvencia srdca, sucho v ústach, pocity búšenia srdca. Opakované expozície amfetamínmi vedú k stavom úplnej vyprahnutosti, nedostaku vôľového uvažovania a konania, nesústredenosti, neadekvátneho správania. Extáza sa distribuuje v tabletkách, želatínových kapsulách, niekedy v ampulkách, skladačkách. Účinného analógu býva od 50 mg do 180 mg. Užíva sa ústne (ako tabletka), niekedy sa šnupe. Účinok sa dostavuje do 30 až 60 minút. Vrcholí po 1,5 hodine, postupne do 6 až 10 hodín účinok opadáva.
Metamfetamín je silné sympatikomimetikum využívané v humánnej terapii. Jeho akútne podanie vo vyššej dávke vedie k zvýšenej stimulácii CNS a navodzuje eufóriu, bdelosť a pocit zvýšenej energie a sily. Predávkovanie vedie k úzkosti, paranoji, psychotickému správaniu a srdcovým arytmiám. Psychotické správanie pri predávkovaní je ťažké odlíšiť od schizofrénie. 40 % požitého metamfetamínu sa vylučuje močom v nezmenenej forme, zvyšok ako amfetamín a jeho oxidačné a deaminačné deriváty.
Benzodiazepíny sa používajú v terapii ako anxiolytiká, antikonvulzíva, myorelaxanciá, sedatíva, hypnotiká. Ich deriváty navodzujú spánok, tlmia limbické, talamické a hypotalamické okruhy, emotívne senzorické a vegetatívne vzruchy. Zvyčajne sa podávajú orálne – vtedy sa metabolizujú v pečeni, alebo intravenózne. Pri chronickej závislosti je postihnutý mozog a vnútorné orgány, potom postupne tkanivá, svaly, tuk.
Opiáty ako heroín, morfín a kodeín sa získavajú z ópiovej živice, ktorej zdrojom sú nezrelé makovice. Heroín a kodeín sa v tele rýchle metabolizujú na morfín a vylučujú močom vo forme morfínu alebo morfínglukuronidu.
Kanabinoidy, hlavne THC – tetrahydrocannabinol – sú účinnou látkou, ktorá je obsiahnutá najmä vo vrcholčekoch a šiškách samičích rastlín konope – marihuana, a lepkavej živici – hašiš. THC je halucinogénna látka, spôsobuje stav uvoľnenosti, dobrej nálady, eufórie. Metabolity konope sa využívajú pri liečbe akútneho glaukómu, nevoľnosti pri chemoterapii. Vyššie dávky spôsobujú poškodenie CNS, stratu koordinácie, náhle straty pamäti, úzkosť, paranoju, depresie, halucinácie, zvýšenie srdcovej frekvencie. Marihuana sa metabolizuje v pečeni a vylučuje močom vo forme 11-nor-9-tetrahydrokanabinol-9-karboxylovej kyseliny a jej glukuronidu.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. mája. Tento deň Medzinárodným dňom klinických experimentov, Medzinárodným dňom stepu a Svetovým dňom masmédií. Meniny má…
  • 20.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. mája 2024
Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána