Začína sa nový školský rok, prváčikov je 54 000

  • Spravodajstvo
  • 2. septembra 2013, 09:47
  • Autor:sita/red(i)

Po dvojmesačných letných prázdninách školy opäť otvárajú svoje brány. Do lavíc základných a stredných škôl zasadlo od pondelka 2. Septembra spolu približne 690 000 žiakov, do prvého ročníka nastúpilo približne 54 000 prváčikov.

Odklad pred vstupom do prvého ročníka dostalo zhruba 4,5-tisíca detí, takmer tritisíc detí nastúpi do nultého ročníka. Približne 1 300 detí si prvý ročník v tomto školskom roku zopakuje. Svoje brány otvára dohromady 2 400 základných a približne 860 stredných škôl. 
V školskom roku 2013/2014 čaká na základné školy niekoľko zmien. Novinkou je, že najvyšší počet žiakov v triede sa môže od nového školského roka zvýšiť o troch žiakov oproti maximálnemu počtu, ktorý je stanovený v školskom zákone. Podľa zákona môže byť prvákov v triede 22, v druhom až štvrtom ročníku môže byť detí v triede 25. Na druhom stupni môže triedu navštevovať maximálne 28 žiakov. Tieto počty sa teda môžu v tomto školskom roku navýšiť o ďalších troch žiakov. Minulý rok mohla počet žiakov v triedach navýšiť rada školy svojím súhlasom na návrh zriaďovateľa. Počet, o ktorý sa mohol počet navýšiť, pritom zákon neurčoval. 

Na piatakov v tomto školskom roku čaká 13. novembra pilotné testovanie, ktoré na vzorke základných škôl preverí znalosti približne troch tisícok žiakov získaných na prvom stupni. Písať budú testy z vyučovacieho jazyka a matematiky. Testovanie má poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. V marci zas čaká na deviatakov Testovanie 9, tzv. monitor, ktorý preverí znalosti žiakov v poslednom ročníku základnej školy z matematiky a vyučovacieho jazyka. V základných školách by sa tiež mal v novom školskom roku klásť v osnovách väčší dôraz na vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov. 
Novinky čakajú aj na stredné školy. Po prvý raz zasadnú do lavíc stredoškoláci, ktorí museli absolvovať povinné prijímacie skúšky. Výnimkou boli trojročné učebné odbory, ktorých štúdium sa končí záverečnou skúškou. Prvého septembra tiež nadobudla účinnosť vyhláška, podľa ktorej sa mení vzorec na výpočet hodnotenia ústnej časti maturitnej skúšky v predmete slovenský jazyk a literatúra. "Zmena spočíva tom, že kým pri ústnej forme maturitnej skúšky sa doteraz väčšia váha hodnotenia prikladala na literárnu zložku ako na jazykovú, po novom sa bude väčšia váha prikladať na jazykovú zložku ako na literárnu," vysvetľuje hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Maturitné skúšky čakajú na stredoškolákov v marci, písomné skúšky budú prebiehať v dňoch od 18. do 21. marca. Ústne maturity sa budú konať na školách v období od 19. mája do 6. júna. Maturity aj testovanie deviatakov na vybraných školách už majú tento rok testovať aj elektronicky. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 23. mája 2024
Meniny má Želmíra, zajtra Ela