Piešťanec získal zlato na Geografickej Olympiáde v Japonsku

  • Kultúra a spoločnosť
  • 14. augusta 2013, 11:27
  • Autor:MsÚ/red

Jakub Konečný z Piešťan sa prednedávnom vrátil z Medzinárodnej geografickej olympiády v Japonsku. Spomedzi 126 súťažiacich z celého sveta bol jedným z tých, ktorí si priniesli domov zlato.

International Geography Olympiad – Medzinárodná geografická olympiáda, je určená pre študentov stredných škôl. Každý štvorčlenný tím sa kvalifikuje po absolvovaní národného kola.
Samotná olympiáda v Kjóto pozostávala zo štyroch častí. Samozrejmosťou bol aj písomný test so šiestimi okruhmi otázok vždy na určitú tému. „Napríklad jeden okruh bol vulkanizmus, ďalší bol globálne otepľovanie v Sudáne, ďalší problémy s urbanizáciou. Druhá a tretia časť bola Field Work – práca v teréne. Štvrtá a posledná časť bol Multimedia test – na počítačoch sme mali obrázky a videá so štyrmi možnosťami na výber,“ povedal J. Konečný o podrobnostiach olympiády.
Celkovo súťažilo 32 krajín a 126 súťažiacich. Slovensko si počínalo výborne a Slováci, najmä zásluhou piešťanského študenta, si domov odniesli zlato. Ten si spomedzi Slovákov počínal jednoznačne najlepšie. Jeho kolegyňa Michaela Kolcunová z Košíc získala striebro, Peter Kicko zo Žarnovice bronz a Ľubomír Tekeli zo Spišskej Novej Vsi zostal bez medaily.
Víťaznou krajinou s troma zlatými a striebrom sa stalo Rumunsko, na druhom mieste skončili Chorváti, tretí bol Singapur.
„Japonsko bolo skvelé. Bol to pre mňa veľký kultúrny šok, bez sprievodcov, ktorých nám zväčša robili miestni dobrovoľníci, by som sa ani nepohol z
hotela, lebo 90 % značiek je iba v japončine,“ spomenul si úspešný riešite ľ olympiády. Očarila ho rovnako krajina i ľudia. Za celý čas vraj nestretol žiadneho nepríjemného Japonca.
Rozhovor s Jakubom Konečným nájdete v budúcom čísle Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 23. mája 2024
Meniny má Želmíra, zajtra Ela