Värttinä v Klube za zrkadlom

  • Spravodajstvo
  • 18. februára 2013, 13:45
  • Autor:ts/red

V bratislavskom Klube za zrkadlom vystúpi vo štvrtok 21. marca 2013 úžasná fínska skupina Värttinä, ktorá sa na Slovensku zastaví na svojom turné k tridsiatemu výročiu svojho vzniku.

"Värttinä patrí k stáliciam world music, jej koncerty sú vždy sviatkom plným vášne a radosti z hudby. Sme radi, že ich strhujúca hudba zaznie na Slovensku opäť naživo, komorný priestor Klubu Za zrkadlom sľubuje intenzívny a výnimočný zážitok," hovorí Michal Kaščák z agentúry Pohoda Festival, ktorá koncert organizuje.
Värttinä vznikla v roku 1983 ako súbor so šiestimi hudobníkmi a pätnástimi vokalistkami, ktorý sa venoval tradičnej ľudovej hudbe ze region Karelia. Obsadenie sa postupne menilo, no hudobný základ ugrofínskych melódií zostal a aj v novom, modernom šate znie aj dnes absolútne sviežo.
Värttinä má za sebou koncerty na všetkých kontinentoch, 14 nahratých albumov, ale napríklad aj spoluprácu na hudbe k muzikálu Pán prsteňov. Skupina získala množstvo hudobných ocenení, naposledy na jeseň Womex Artist Awards, ktorá sa udeľuje umelcovi za výnimočné úspechy v oblasti world music na medzinárodnej úrovni, za hudobnú dokonalosť, spoločenský význam, komerčný úspech či politický vplyv.
“Värttinä vzrušuje, prekvapuje a poblázni publikum na celom svete,” vyjadrili sa o ich koncertoch na BBC. “Absolútna nádhera – priekopnícke, a stále ponorené v tradícii, jasne fínske a pritom svetové,” doplnil časopis Billboard. 

Skupina v súčasnosti pôsobí v šesťčlennom zložení – speváčky Mari Kaasinen-Paaso, Susan Aho a  Karoliinu Kantelinen sprevádzajú Matti Kallio na harmonike, flaute a klávesoch, Hannu Rantanen na base a Mikko Hassinen na bicích a perkusiách.
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 07.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. decembra 2022
Meniny má Ambróz, zajtra Marína