Osobne sa nestretli, ich diela však hovoria rovnakou rečou

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy
  • 15. februára 2013, 08:22
  • Autor:ip

Jedno (ne)možné stretnutie pripravili v Dome umenia v Piešťanoch. V utorok 5. februára tu otvorili výstavu dvoch umelcov – Andyho Warhola a Miry Brtkovej. Obaja výtvarníci síce na umenie pozerajú úplne inak, no v mnohom sú si podobní. V prvom rade ich spája rovnaká generácia. Warhol sa narodil v roku 1928 a M. Brtková o dva roky neskôr.

Ďalším spojením medzi nimi je i to, že A. Warhol sa narodil v rodine emigrantov zo slovenskej obce Miková. Brtková je vojvodinská Slovenska, ktorá sa narodila v Nových Bánoviciach a študovala v Bratislave. Obaja boli svojím vlastným spôsobom v šesťdesiatych rokoch minulého storočia zapojení do aktuálneho prúdu svetového umenia.

Prvá vernisáž k výstave v tomto roku v Dome umenia teda patrila dvom slovenským umelcom. Mira Brtková svoje diela sem opäť priniesla po dvanástich rokoch. Záštitu nad touto výstavou prevzali primátor mesta Piešťany Remo Cicutto a veľvyslankyňa Srbska na Slovensku Radmila Hrustanović.

„Jeden možný alebo nemožný kontakt, výtvarné umenie má obrovskú silu. Pri pohľade na diela sa ich umenia stretajú, i keď oni nikdy nemali možnosť sa stretnúť,“ povedala riaditeľka Domu umenia Edita Bjeloševičová.

O tejto výstave si viac prečítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa. 
0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 10.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 10. decembra 2022
Meniny má Radúz, zajtra Hilda