Spája ich biela opica, symbol únie karikaturistov

  • Kultúra a spoločnosť
  • 8. februára 2013, 10:47
  • Autor:vd

V priestoroch Piešťanského informačného centra (PIC) sa až do 28. februára môžete zabaviť na karikatúrach 33 českých umelcov z Českej únie karikaturistov. Karikatúra je úmyselne skreslené a prehnané zobrazenie osoby, deja či javu, to netreba zvlášť zdôrazňovať.

Na stenách v PIC visí spolu tridsaťtri panelov, z ktorých sa nám prihovárajú prostredníctvom pera, ceruzky či štetca najvýraznejšie osobnosti našich západných susedov.
V znaku únie, ktorá ich spája, je biela opica. Práve ona sa stala symbolom pre výročnú cenu, ktorú každoročne udeľujú najaktívnejším a najvýraznejším osobnostiam. Rad bielej opice získali za popularizáciu českého humoru Jiří Winter – Neprakta, Miroslav Barták, Josef Kobra Kučera, Ivan Hanousek, Vladimír Renčín, Jiří Slíva, Robert Radosta a Vladimír Jiránek.

V Piešťanoch môžete oceniť humor i iróniu karikaturistov, ako sú Pavel Kundera, Oldřich Hejzlar, Pavel Hanák, Miroslav Mrázek, Marie Plotěná, Váslav Šípoš, Aleš Vyjídák a ďalší. Na pranier si vzali nielen seba a svoje zlozvyky, ale kritizujú aj kultúrny, spoločenský a politický život v Čechách. Mnohé ich obrázky sú platné všeobecne, a tak v nich nájdeme aj sami seba.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 10.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 10. decembra 2022
Meniny má Radúz, zajtra Hilda