V Piešťanoch zomrel režisér Jozef Zachar

  • Spravodajstvo
  • 3. januára 2013, 09:47
  • Autor:Viera Dusíková

PIEŠŤANY – V piešťanskej nemocnici zomrel v utorok 1. januára popredný slovenský režisér Jozef Zachar. Rodák z Hlohovca sa dožil 13. decembra 92 rokov, finále svojho života a posledné Vianoce strávil v piešťanskom Alzheimer centre.

Je autorom viacerých televíznych filmov, natočil okrem iného aj Jánošíka. Milovníci slovenského filmu si určite spomínajú na  Zacharov seriál Nepokojná láska,  Guľôčky, Svätopluk, Sedem krátkych rokov inžiniera Hagaru či Vynes na horu svoj hrob.  Piešťanskému týždňu sa podarilo získať unikátne zábery z poslednej slávnostnej štedrej večere pána režiséra a tiež z Mikuláša, ktorého zažil  Zachar v Piešťanoch.

Režisér Jozef Zachar pri štedrovečernom stole 24. decembra 2012 v piešťanskom Alzheimer centre.

Kariéra Jozefa Zachara sa začala v Ústave pre školský a osvetový film, nazývaný v skratke Školfilm. K vrcholu jeho dokumentárnej tvorby patria filmy Samo Chalupka (1955), Psychodráma (1964) alebo Koniec ticha. S televíziou začal spolupracovať v roku 1965 a do zlatého fondu slovenského hraného filmu sa zaradili snímky Neprebudený (1965), Zmluva s diablom (1967), Očovské pastorále (1973), Sebechlebskí hudci (1975), Vynes na horu svoj hrob (1979), Demokrati (1980), Lampáš malého plavčíka (1984) aj televízny seriál Nepokojná láska (1975) alebo Konec dětských lásek (1980).


Viac sa o režisérovi dočítate v tohtoročnom druhom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dvojitá neprehľadná zákruta, mokrá cesta po daždi a smola k tomu - asi tak by sa dali zhrnúť okolnosti, ktoré…
  • 19.06.2026, 00:01
  • Krimi / Spravodajstvo
Dnes je sobota 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júna 2026
Meniny má Alojz, zajtra Paulína