Na budúci rok nám budú svietiť dva „Mesiace“

  • Spravodajstvo
  • 27. decembra 2012, 10:58
  • Autor:vd

Keďže 21. 12. 2012 sa koniec sveta nekonal, astronóma zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Mariána Vidovenca sme sa spýtali, koľko zaujímavých zákrytov planét nás ešte čaká a či vedma Baba Vanga môže mať pravdu ohľadom zničujúcej tretej svetovej vojny a možného zániku sveta. Dozvedeli sme sa, že už v roku 2013 bude istá kométa svietiť na oblohe asi tak silno ako Mesiac.

K akým zaujímavým zákrytom ešte dôjde v čase, keď by sme mohli my reálne žiť? 
Zaujímavými sú vždy zatmenia Slnka a Mesiaca. V rokoch 2016 a 2019 bude prechod Merkúru popred slnečný disk, následne sa zopakuje v rokoch 2032 a 2039. Budúci rok budeme mať možno šťastie na extrémne jasnú kométu. Podľa predbežných výpočtov by kométa ISON mohla svietiť ako Mesiac.

Môže Zem zmeniť obežnú dráhu pod vplyvom silného pôsobenia Mliečnej cesty?
Mliečna cesta silovo pôsobí na našu slnečnú sústavu. Slnko so svojimi súputníkmi obieha okolo jej jadra. Toto silové pôsobenie by nemalo mať z krátkodobého hľadiska dramatické dôsledky pre dráhu Zeme. Tu by som skôr ale hovoril o teórii, ktorá tvrdí, že vplyvom gravitačných účinkov ostatných planét na našu Zem sa jej excentricita dráhy periodicky mení a  práve tieto zmeny by mohli byť aj za dlhoperiodickými klimatickými zmenami. Takže skôr by sme mali ísť bližšie k Zemi.

Podľa vedmy Baby Vangy koniec sveta nastane cez tretiu svetovú vojnu. Aká by to musela byť vojna, aby toto spôsobila?

Myslím si, že ľudstvo má potenciál na sebazničenie. Nemusíme hovoriť len o vojnách a zbraniach. Zjavne nás na túto planétu začína byť príliš veľa a ľudská činnosť v negatívnom zmysle začína byť badateľná vo všetkých sférach jeho existencie.  Čo sa týka otázky globálnej vojny, zdá sa mi, že Baba Vanga a jej proroctvá boli ovplyvnené studenou vojnou,  keď skutočne hrozil globálny konflikt s nedozernými následkami. Po ukončení studenej vojny je svet neustále v nejakom vojnovom konflikte, len doktrína globálnej vojny sa zmenila. Ak by mali byť účinky vojny zničujúce na civilizáciu, tak dnes sa mi to javí skôr na lokálnej úrovni.

Istý vedec menom – Lawrence E. Joseph odhalil hrôzu naháňajúci fakt, rok 2012 už podľa starobylých kalendárov označili za rozhodujúci rok v dejinách ľudstva. Vo výskumnom stredisku v srdci Sibíri sa stretol s geofyzikmi, ktorí tvrdia, že solárny systém sa pohybuje do vysokého medzihviezdneho energického oblaku. V Južnej Afrike všetko konzultoval s fyzikmi, ktorí sa snažia potvrdiť fakt, že zemské magnetické pole mizne. Ako si to máme vysvetliť?

Táto hypotéza existuje, avšak tu sa mi javí, že sa dávajú do súvislosti veci nekorektne. V roku 2009 Voyagery objavili na hraniciach slnečnej sústavy existenciu medzihviezdneho plynu, ktorý je napodiv dosť stabilný a drží ho pokope relatívne silné magnetické pole. Taktiež sa vykázali určité lokálne zníženia intenzity magnetického poľa Zeme v oblastiach okolo pólov, ktoré ale neznamenajú zásadné zmeny v globálnom nazeraní naň. Taktiež sa Slnko dostalo do svojho maxima aktivity, je to periodický jav. Nič ale nenasvedčuje, že by boli tieto javy  navzájom späté. Čiže tu sa mi nezdá, že by tieto skutočnosti mali mať fatálny dopad na našu civilizáciu.

Vraj 13. februára 2056 – ak teda nezanikne Zem, by malo dôjsť k zákrytu planét Merkúr a Mars Mesiacom. Ako by sa to malo prejavovať na zemi?

Tento úkaz sa prejaví na Zemi tým, že bude pozorovateľný. Súčasný zákryt Merkúra a Marsu Mesiacom bude však pozorovateľný len na severe severnej pologule a je to ozaj zdriedkavý úkaz. Určite to bude zaujímavé a astronómovia si ho nenechajú ujsť. Zaujímavosťou toho dňa bude navyše to, že tesne pred týmto zákrytom príde aj k zákrytom Jupitera a Venuše Mesiacom, lenže z iných častí sveta. Čiže hypoteticky by jeden človek mohol pozorovať štyri zákryty za jeden deň.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 10.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 10. decembra 2022
Meniny má Radúz, zajtra Hilda