Na rok 2013 vyšiel nový nádherný stolový kalendár

 • Spravodajstvo
 • 18. decembra 2012, 10:23
 • Autor:Vladimír Krupa

Piešťany na historických fotografiách je názov nového kalendára.Nájdete v ňom 53 jedinečných záberov z nášho mesta z obdobia od konca 19. do polovice 20. storočia. Fotografie pochádzajú zo zbierok a z fotoarchívu Balneologického múzea s výnimkou dvoch unikátnych fotografií z konca 19. storočia, ktoré poskytol zo svojej zbierky P. Bartoš. Predávajú ho v múzeu.

kalendári nájdete mnoho fotografií, ktoré ešte neboli publikované, alebo sú pomerne málo známe. Zaujímavá je letecká fotografia z roku 1928 alebo jarmok pri farskom kostole sv. Štefana kráľa v starých Piešťanoch. Na mnohých fotografiách je zachytený život v kúpeľnom meste začiatkom 20. storočia a v medzivojnovom období: Vojaci rakúsko-uhorskej armády cvičia na Zanderových rehabilitačných prístrojoch v kúpeľoch Piešťany v období 1. svetovej vojny, deti z detskej liečebne Kvetuša na kúpalisku Eva, Alfons Mucha počas jedného z piešťanských pobytov, Karel Domin pri slávnostnom odhalení pamätnej tabule na začiatku Dominovej promenády na Kúpeľnom ostrove, Imrich Winter s manželkou navába z Bhópálu pri termálnych jazierkach na Kúpeľnom ostrove a i.

     Zaujímavé sú fotografie dnes už neexistujúcich budov. Sú na nich zachytené napr.: Erdödyovská kúria v Starých Piešťanoch, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ortodoxná židovská synagóga, Budova kúpeľov Františka Jozefa I. alebo aj tzv. Františkových kúpeľov, Kúpeľné divadlo či Kúpeľné kino Časť fotografií sme vybrali tak aby zachytili zmeny typických a známych častí Piešťany:

Ulica Františka Jozefa (dnešná Winterova ulica) začiatkom 20. storočia a v 30. rokoch 20. storočia, Poštový a telegrafný úrad v Piešťanoch (nádherná funkcionalistická stavba postavená podľa projektov Emila Belluša), Vila Gustáva Lögera a ulica Kráľovský riadok, piešťanská železničná stanica s bohatou kvetinovou

     Okrem tohto kalendára bude vydaný aj nástenný kalendár Piešťan s kolorovanými historickými fotografiami Piešťan z 30. rokov 20. storočia. Fotografie v tomto kalendári budú iné ako v už vydanom stolovom. Oba kalenáre sa tak vhodne tematiky i výberom fotografií budú dopĺňať. Odporúčame ich ako pekný vianočný či novoročný darček.

0 Shares

Najnovšie správy

Advent je čas, keď sa máme stíšiť a zamyslieť sa nad tým, čo ovplyvňuje naše zásadné rozhodnutia, kam smeruje naša…
 • 02.12.2022, 23:02
 • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je nedeľa 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
 • 03.12.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
 • 02.12.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Inšpiratívne vianočné stolovanie, čokoládový obraz, vynikajúca vianočná zmrzlina, kávové špeciality, voňavé medovníčky, vlastný hotelácky med, nádherné candy bary, pôsobivé vianočné…
 • 03.12.2022, 22:42
 • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
nedeľa, 4. decembra 2022
Meniny má Barbora, zajtra Oto