Zrušili posledný spoj do Novej Lehoty

  • Spravodajstvo
  • 14. decembra 2012, 12:51
  • Autor:Iveta Pospíšilová, obyvateľka Novej Lehoty

Niekoľkoročné obavy obyvateľov Starej a Novej Lehoty, opakujúce sa koncom roka pred zmenou autobusových poriadkov, sa v nedeľu 9. decembra naplnili. Prišli o spoj, ktorý odchádzal z Piešťan v pracovných dňoch o 22.20 h.

V rámci šetrenia kilometrov ju doterajší prevádzkovateľ linky SAD Trnava skrátil po Modrovú, teda po obec, ktorá je vzdialená od Novej Lehoty osem kilometrov. Ďalším opatrením bolo zrušenie pravidelnej linky s odchodom o 14.50 h z Piešťan do Doliny, vzdialenej od centra Novej Lehoty vyše tri kilometre.
Je pravda, že ani jeden spoj nepatril medzi vyťažené. Pre Dolinárov to bol posledný existujúci autobusový spoj, keď vlani SAD Trenčín zrušil nevyťažený školský spoj. Pravdepodobne aj v tom spočíva príčina, že si svoje cesty do okolitých miest zabezpečujú ľudia autami.
Auto ani vodičský preukaz však pravdepodobne ešte dlho nebude patriť k povinnej výbave všetkých občanov tohto štátu a nepatrí ešte vždy k štandardu ako sporák či umývadlo. Raz človeka brzdia financie, inokedy talent na šoférovanie a odvaha čeliť situáciám na dnešných cestách. Preto argument, že všetci chodia autami, na Lehoty nevynímajúc, neobstojí.

O spoj tak prišli nielen zamestnanci popoludňajších zmien v regióne Piešťany aj Nové Mesto nad Váhom, v Modrovej totiž prestupovali z opačného smeru na Lehoty. Autobusmi však chodievali aj tí, čo si občas zašli večer na nákupy, do kina, na divadelné predstavenie či za inou kultúrou a zábavou. Takto ostali odkázaní už len na jednotvárny program televízií alebo miestny šenk. Žeby prevádzkovateľ linky dbal o to, aby sa nám po nociach netúlali a viedli usporiadaný život?
Aby bolo jasné, neobviňujem z danej situácie Trnavský vyšší územný celok, pretože obe Lehoty patria do okresu Nové Mesto nad Váhom, a teda pod Trenčiansky kraj. Trnavskému sa môžeme iba úprimne poďakovať, že dlho hasil, čo ho vôbec nemuselo páliť. Trenčiansky kraj na Lehoty neprevádzkuje žiadne priame autobusové spoje s okresným mestom, s výnimkou školského spoja. A záujem o bezpečnú dopravu svojich obyvateľov by mal mať práve on. Zmení sa niečo v cestovnom poriadku aspoň o rok?
0 Shares

Najnovšie správy

Vpredu aj vzadu hasičské autá a medzi nimi pestrý pelotón cyklistov. Na dvojkolesové tátoše nasadli v rámci nesúťažnej disciplíny BOVO…
  • 28.09.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je štvrtok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela.
  • 28.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 29. septembra 2022
Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím