Pes ako darček by nemal byť prekvapením

  • Spravodajstvo
  • 7. decembra 2012, 10:53
  • Autor:sita/red

V prípade darovania psa ako darčeka je potrebné dopredu zvážiť možnosti a uvedomiť si, že pes, ako aj iné zvieratá, nie sú hračky, ale živé tvory so svojimi potrebami. Pes ako darček by preto nemal byť prekvapením, uviedla pre Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat. Pri každom druhu zvieraťa je treba zvážiť jeho špecifické druhové potreby a položiť si pred jeho zadovážením viaceré základné otázky.

Ide o to, či bude mať obdarovaný na psa dostatok času, pretože nielen bytový pes, ale aj ten, čo žije na dvore, potrebuje každý deň pravidelné venčenie vo forme vychádzky. Pes taktiež potrebuje podľa Čaňovej výcvik, hru, socializáciu s inými zvieratami, očkovania a podobne. "Tiež treba zvážiť, či má na psa dostatok peňazí. Ide o financie na rôzne lekárske ošetrenia, pravidelné očkovania, odčervovanie, liečbu, krmivo, pelech, obojok, vodítko, hračky a podobne. Pes v konečnom dôsledku stojí veľa peňazí," priblížila.
Dôležité je aj to, či bude vedieť obdarovaný naplniť psie potreby. Ak bude celý deň v práci alebo v škole, pes je celý deň doma sám, trpí samotou a nudou. "To nie je dobrá voľba, vtedy si treba rozmyslieť, či nie je vhodnejší škrečok alebo rybičky," konštatovala.
V prípade, že sa ľudia po zvážení všetkých možností rozhodnú pre psa alebo mačku, namiesto kúpy by mohli radšej porozmýšľať nad jeho adopciou z miestneho útulku. Aj adopciu by však ľudia mali skonzultovať s pracovníkom útulku, zistiť akú má pes povahu, minulosť. "Je dobré ísť psa vopred párkrát vyvenčiť a zistiť, či si navzájom pasujete," uviedla Silvia Čaňová s tým, že niektoré psy sú veľmi živé alebo náročné na výchovu či starostlivosť, iné sa napríklad boja, pretože môžu mať nejakú zlú skúsenosť.
"Pri psíkoch z útulku je však dôležité myslieť aj na to, že mnohé z nich majú za sebou veľa zlých skúseností a záujemcovia by sa teda mali vyhnúť tomu, aby ich v prípade nezáujmu prišli po mesiaci vrátiť späť do útulku," vysvetlila s dodatkom, že to je pre psíkov veľké sklamanie. Sloboda zvierat má vo svojom útulku množstvo psíkov, ktoré čakajú na svojich nových majiteľov.
Zviera síce podľa jej slov vyžaduje zodpovednú a dennodennú starostlivosť a lásku, ale na druhej strane prinesie do rodiny aj veľa radosti, hry, lásky, tepla a zmysluplnosti. "Zvieratko je terapia pre celú rodinu a máva blahodarný vplyv na vzťahy," uzavrela Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat a dodala, že mnoho ľudí im píše listy, ako veľmi sa ich život zmenil k lepšiemu po tom, ako si adoptovali zviera.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 09.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. decembra 2022
Meniny má Izabela, zajtra Radúz