Vo Veľkom Orvišti majú zlatý kríž aj cimburiu

  • Spravodajstvo / Región
  • 6. decembra 2012, 15:19
  • Autor:Viera Dusíková
Martin Cifra

Kostol Nanebovzatia Panny Márie vo Veľkom Orvišti zdobí oddnes trošku pootočená a zvýšená medená vežička a pozlátený kríž s cimburiou. Aby bola celá paráda ukončená, chýbajú vo vežičke už len dva zvony a okná. Kríž má výšku 1,2 metre, cimburia má priemer 36 centimetrov, kríž zhotovil Miroslav Sedlák z Biskupovej pri Topoľčanoch.

Vytvoril ho  klasickou kováčskou technikou. Kríž je žiarovo pozinkovaný, má niekoľko vrstiev náterov, desať dní ho zlátila kováčova dcéra Zdenka. Minula naň asi 12 knižiek tenučkého zlata, ktoré obsahujú asi 40 archov, sú to tenučké štvorčeky veľké asi 16 centimetrov štvorcových, tenšie ako krídla motýľa . Majú hrúbku len asi šesť tisícin milimetra. „Dcéra pri tom ani nedýchala, je to naozaj náročná práca,“ tešil sa po inštalovaní svojho prvého kostolného kríža jeho autor.
Správca farnosti svätého Štefana v Piešťanoch dekan František Bačík nám prezradil, že na novú medenú vežu, kríž aj cimburiu na filiálku vo Veľkom Orvišti sa pozbierali prostriedky z viacerých zdrojov. „Prispeli nielen sponzori, farníci ale peniaze sme získali aj z dotácie,“ uviedol F. Bačík.   Stavu vyhotovuje firma Zempres.  Jednotlivé prvky na strechu kostola inštalovali pomocou obrovského 60 tonového žeriavu, ktorého rameno má 60 metrov. „Bude to hotové do konca týždňa,“ prezradil Vladimír Dekan.  Na osadenie kríža sa prišiel pozrieť aj starosta obce Ľudovít Boleček, ktorý si práve túto novú vežu kostola dal pred pár rokmi do svojho volebného programu. „Vďaka Pánu Bohu sa nám to podarilo,“dodal starosta Veľkého Orvišťa.
((myvideo:1))
O stavbe budeme písať aj v Piešťanskom týždni.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 6. októbra. Tento deň Dňom obetí Dukly. Meniny má Natália.
  • 05.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 6. októbra 2022
Meniny má Natália, zajtra Eliška