V Galérii Trnavskej arcidiecézy vystavili betlehemy

  • Kultúra a spoločnosť
  • 5. decembra 2012, 14:49
  • Autor:sita

Vo výstavnej miestnosti Galérie Trnavskej arcidiecézy otvorili dnes (5. decembra) výstavu betlehemov z viacerých kostolov arcidiecézy. Výstava tradičných vianočných exponátov potrvá do 19. decembra, otvorená bude počas pracovných dní od 10:00 do 17:00.

Vystavených je päť betlehemov rôznych veľkostí, štýlov a z rôznych materiálov z Trnavy, Bajča, Hrnčiaroviec nad Parnou, Šúroviec a Bolerázu. Najmenší exponát pochádza z Kostola sv. Jána Krstiteľa v obci Bajč z Hurbanovského dekanátu. Naopak, najväčší je z Kostola sv. Michala Archanjela v Šúrovciach z Trnavského dekanátu.
Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť spolubratov aj miestnych ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Boh rozhodol prísť na svet. V nasledujúcich rokoch si obyvatelia Greccia sami pripravovali živé aj umelé betlehemy a podľa Františkovho príkladu si rozdávali darčeky, aby napodobnili lásku Boha, ktorý sa nám sám dal ako dar. Tento zvyk sa neskôr rozšíril do všetkých krajín.
Na území dnešného Slovenska sa jasličky začali stavať od 13. storočia. Neskôr ich vystriedali gotické krídlové oltáre. Známe sú drevené reliéfy narodenia Krista z okruhu Majstra Pavla v kostole svätého Jakuba v Levoči, z Hlohovca alebo z kostola svätého Egídia v Bardejove, ktoré pochádzajú z prelomu 15. a 16. storočia. V období baroka sa v kostoloch stavali honosné betlehemy v životnej veľkosti. S postupným rastom počtu figúrok sa však ich rozmery zmenšovali. K svätej rodine pribúdali anjeli, traja králi, pastieri a ďalšie postavy aj zvieratá. Koncom 18. storočia vydal Jozef II. nariadenie, ktorým zakázal stavať v kostoloch betlehemy. Tento úradný zásah znamenal paradoxne masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich v zjednodušenej podobe začali stavať doma.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 09.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. decembra 2022
Meniny má Izabela, zajtra Radúz