ŠTRAJK:Riaditelia škôl nemôžu byť odvolaní pre štrajk, hovoria odbory

  • Spravodajstvo
  • 23. novembra 2012, 10:07
  • Autor:sita

Zriaďovateľ školy nemôže platne odvolať riaditeľa z funkcie a skončiť s ním pracovný pomer z dôvodu, že využil svoje právo na štrajk zaručené Ústavou SR a Listinou základných práv a slobôd, reagovali školskí odborári na vyjadrenia predstaviteľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorých by v prípade účasti riaditeľa na štrajku mohlo dôjsť k jeho odvolaniu.

"Riaditeľ školy nie je bežným zamestnancom ale je štatutárny orgán zamestnávateľa a s tým sú spojené aj jeho povinnosti v prípade štrajku, najmä zabezpečiť žiakom bezpečnosť, tým čo neštrajkujú umožniť pracovať," uviedol v stanovisku Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Preto je podľa odborárov dôležité, aby riaditeľ školy a školského zariadenia zvážil, či sa zapojí do štrajku.

   Zväz odporúča riaditeľom škôl a školských zariadení, ktorí nemôžu zabezpečiť vyučovací proces a prevádzku školy z dôvodu štrajku zamestnancov školy a školského zariadenia, požiadať zriaďovateľa písomne o riešenie tohto problému.
   "V prípade, ak bude niektorý riaditeľ odvolaný, odporúčame využiť bezodplatné poskytnutie právnych služieb zväzom vrátane zastupovania pred súdom," zareagovali odborári.
   Ľubomír Parizek zo Združenia miest a obcí Slovenska vo štvrtok po rokovaní školskej štvorpartity uviedol, že riaditeľom verejných škôl, ktorých zriaďovateľmi sú mestá a obce, by v prípade osobného zapojenia sa do štrajku, mohlo hroziť odvolanie. "V prípade, že riaditeľ školy by išiel štrajkovať, že by sa zúčastnil na štrajku, vtedy som hovoril, že sú tam určité právne dôsledky, právne následky, ktoré by sa dali riešiť takým spôsobom, že zriaďovateľ by poveril riadením školy iného zamestnanca," vyhlásil Parizek.
   Školskí odborári vyhlásili od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk za desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. Odvrátiť by ho ešte mohli rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Odborári čakajú na ponuku, ale vopred avizujú, že nehodlajú odstúpiť od požiadavky na desaťpercentné zvýšenie platov. Vláda ponúka maximálne päť percent. Štrajk zrejme nepotrvá na všetkých školách rovnako dlho, bude to závisieť od učiteľov jednotlivých škôl.

Školskí odborári odporúčajú v prípade, ak bude niektorý riaditeľ odvolaný, využiť bezodplatné poskytnutie právnych služieb zväzom vrátane zastupovania pred súdom

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 29. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s ľuďmi Palestíny. Meniny má dnes Vratko.
  • 28.11.2022, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 29. novembra 2022
Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej