Stridžie dni: V každej žene videli bosorku

  • Spravodajstvo
  • 16. novembra 2012, 14:29
  • Autor:J. Hluchová/IP
Martin Cifra

PIEŠŤANY – Medzinárodný klub žien v Piešťanoch PIWC zorganizoval stretnutie s etnologičkou Jarmilou Hluchovou. Hovorilo sa hlavne o zvykoch z piešťanského regiónu, ktoré sa zachovávali počas takzvaných stridžích dní. Bolo to obdobie, ktoré začínalo ešte v novembri.

Odpradávna bol koniec jesene a začiatok zimy považovaný za čas, v ktorom nadobúda prevahu zlo nad dobrom, škodliví démoni nad životodarným slnkom. Predstavy o narastajúcej aktivite nepriaznivých síl, ktorú podporovala temnota, vyvolávali v ľuďoch pocity úzkosti a strachu a následne potom úsilie čeliť domnelému nebezpečenstvu. Zvyky sa začínali na Katarínu (25. novembra), ďalej nasledovali Ondrej (30. november), Barbora (4. december), Mikuláš (6. december), Lucia (13. december) a Tomáš (21. december). V týchto dňoch sa predpokladala zvýšená aktivita nepriaznivých síl, no časom sa táto predstava zredukovala na povery o škodlivej činnosti stríg, preto sa spomenuté dni označovali ako stridžie.
Členky ženského klubu zaujímali hlavne zvyky, ktoré mali odohnať temné sily z domovov. Zaujal ich negatívny pohľad na ženy počas týchto dní. „Ľudia verili, že bosorky počas týchto dní naberali na sile a zodpovedajú tomu i porekadlá – kam čert nemôže, pošle ženu a stará dievka doma zavadzia ako krosná. Patriarchát bol silný. Ženy napríklad nejedávali pri stole, ale postojačky. Sedeli iba muži,“ dodala J. Hluchová.
0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera