Bratia Lutherovci nakrúcajú drámu Krok do tmy

  • Kultúra a spoločnosť
  • 14. novembra 2012, 11:04
  • Autor:Iveta Pospíšilová (v)

Legendárne miesto urputných partizánskych bojov Jankov vŕšok v katastri obce Uhrovec, v rodisku Ľudovíta Štúra i Alexandra Dubčeka sa počas druhého novembrového týždňa premenilo na filmársky pľac.Vznikali tu prvé obrazy nového celovečerného filmu v réžii Miloslava Luthera Krok do tmy.

V ľúbostnej dráme z povojnového obdobia temných 50tych rokov hrá celá plejáda slovenských a českých hereckých hviezd. V hlavnej úlohe lekára a bývalého partizánskeho veliteľa Martina Dubovského sa predstaví Marko Igonda, v úlohe jeho manželky Evy Monika Haasová a milenku Soňu stvárňuje česká herečka Kristýna Lišková-Boková (Polski film, Občiansky preukaz, Medvídek, Obsluhoval jsem anglického krále…).
Do ďalších postáv režisér obsadil Petra Nádašdiho, Miroslava Donutila, Attilu Mokoša, Mariána Geišberga, Adyho Hajdu, Alfréda Swana, Luciu Jaškovú…
Za kamerou bude stáť oscarový kameraman Igor Luther, žijúci v Nemecku, ktorý so svojim mladším bratom nakrúca už druhý hraný film.

Krok do tmy je  drámou o mileneckom vzťahu ženatého lekára a politickej agitátorky a utajovanej vášni, ktorá zasiahne  aj životy ich blízkych. Románový príbeh rozpráva o vzdore a slabosti pri hľadaní seba a svojho miesta v „nových časoch“. Aj keď je pohľadom do svedomia ľudí poznačených hrôzami vojny a zvrátenosťami päťdesiatych rokov, svojím posolstvom o vine a zodpovednosti smeruje do súčasnosti. „ Ako pri každom dobovom filme, ktorý som nakrútil, budem aj teraz prostredníctvom minulosti hovoriť o súčasnosti, o vypätých ľudských vzťahoch a mravnosti, “vyjadril sa k svojmu novému filmu Miloslav Luther.  


Scenár napísali Miloslav Luther a Marián Puobiš, ktorých viaže spolupráca na viacerých úspešných projektoch (Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva, Útek do Budína…) Krok do tmy vznikol na motívy novely slovenského spisovateľa Alfonza Bednára Rozostavaný dom.

V portfóliu producenta Patrika Pašša ide o prvý hraný historický film ako majoritného producenta. Audiovizuálny fond prispel finančnými prostriedkami na rozvoj filmu i na jeho produkciu. V drsnej prírode Strážovských vrchov a na autentickom mieste histórie sa novembrové scény roku 1944 s posunom 78 rokov nakrúcali šesť filmovacích dní. Ďalších 32, ktoré sa týkajú päťdesiatych rokov si filmári ponechali na jar a leto budúceho roku. Plánovaná premiéra filmu bude o dva roky.

0 Shares

Najnovšie správy

Vpredu aj vzadu hasičské autá a medzi nimi pestrý pelotón cyklistov. Na dvojkolesové tátoše nasadli v rámci nesúťažnej disciplíny BOVO…
  • 28.09.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je štvrtok 29. septembra. Meniny má Michal, Michaela.
  • 28.09.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 29. septembra 2022
Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím