Sukne dievčat z Mája obdivovali v Chorvátsku aj na Malte

  • Kultúra a spoločnosť
  • 2. novembra 2012, 10:00
  • Autor:red

PIEŠŤANY – Folklórny súbor Máj, ktorý pôsobí pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch, je známy nielen v regióne, ale vie sa o ňom už aj v zahraničí. Tradičný slovenský folklór prezentoval koncom tohto leta aj mimo domáceho územia – v Chorvátsku a na Malte.

Naše tohtoročné letné dobrodružstvo sa začalo na chorvátskom polostrove Istria, kde sme sa zúčastnili Medzinárodného folklórneho festivalu s názvom Leron. Už po dvanásty raz sa v malebnom istrijskom mestečku Vodnjan zišli folklórne skupiny a súbory z rôznych krajín Európy a stali sa tak súčasťou bohatého kultúrneho programu známeho ako Vodnjanské leto.
Tohto ročníku sa zúčastnilo päť domácich kultúrno-umeleckých združení z Istrie, ktoré reprezentujú taliansku a čiernohorskú menšinu žijúcu už odnepamäti na tomto území, a jeden súbor z vnútrozemia Chorvátska, z oblasti Slavónska. Z ďalších krajín bolo okrem nás, Slovákov, zastúpené Taliansko, Slovinsko a Srbsko.

Oficiálny program festivalu sa začal slávnostným sprievodom ulicami mesta Vodnjan. Zaplnené námestie ocenilo naše výkony hlasným aplauzom. Osobitný komentár v miestnej tlači si vyslúžili sukne májovských tanečníčok, ktoré sa počas tanca otvárajú ako pestrofarebné dáždniky. U väčšiny zahraničných súborov totiž táto súčasť kroja siaha vždy až po zem alebo zakrýva celé nohy, čo však neplatí tak celkom o tých našich slovenských.
O cestách folklórneho súboru Máj si prečítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 07.12.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. decembra 2022
Meniny má Ambróz, zajtra Marína