Stĺpy smrti likvidujú najmä myšiaky hôrne

  • Spravodajstvo
  • 2. novembra 2012, 08:22
  • Autor:vd

PIEŠŤANY – Ochranár dravých vtákov Slavomír Senk z Humenného strávil niekoľko dní v poliach nášho regiónu s prístrojom GPS v ruke. Zameriaval každý elektrický stĺp, na ktorom je dvadsaťdvakilovoltové vedenie, pretože práve toto zabíja dravce.

Uhynuté myšiaky hôrne, ale aj sokoly, sovy, straky, ba dokonca aj bociany nachádzal aj v našom okolí. Niekoľko mŕtvych vtákov objavil aj v Bašovciach.
Keď si dravce sadnú na elektrický stĺp, roztiahnu krídla, zapoja sa do pomyselného obvodu a elektrina ich usmrtí. Slavomír má za úlohu zmapovať stĺpy smrti, zapísať ich polohu do excelovskej tabuľky a túto poskytnúť Západoslovenskej energetike. Správca siete zabezpečí ochranu dravých vtákov pomocou umelohmotných chráničiek, ktoré inštaluje presne podľa Senkovho rozpisu. Slavomír je jedným z členov neziskovej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Práve táto organizácia sa pustila do monitoringu stĺpov smrti.
O počtoch usmrtených dravcov elektrickým prúdom a monitoringu v Piešťanoch a okolí sa dočítate v aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. decembra. Tento deň je Svetovým dňom boja proti AIDS. Meniny má Edmund.
  • 30.11.2022, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 1. decembra 2022
Meniny má Edmund, zajtra Bibiána