Jeleň si to šibol cez Piešťany na Hornú Stredu

  • Spravodajstvo
  • 25. októbra 2012, 08:53
  • Autor:vd

PIEŠŤANY – Takmer neuveriteľné! Po hrádzi pri jazdiarni na Bodone sa oproti nám po vyšliapanom chodníku pre peších a cyklistov vyrútil zo zákruty jeleň. Najskôr sme si mysleli, že je to kôň. No ako sa k nám približoval, zazreli sme parohy.

Len čo začala cvakať spúšť fotoaparátu, jeleň mohutným skokom zoskočil z valu a už bol v húštine. Podľa silného zvuku lámania haluzí sme usúdili, že si to namieril k Hornej Strede. Kto by to bol povedal, že v Piešťanoch natrafíme počas nedeľnej prechádzky na takéhoto krásavca! Zrejme ho vyrušila partia hlučných ľudí, ktorí sa pohybovali pri rieke, prebrodil Váh pri Prúdoch a pokračoval v ceste za tichom. Netušiac, že ide k diaľnici.
Ako spoznáme vek jeleňa?
Dvojročný a trojročný jeleň sa vyznačujú štíhlym telom, tenkým, skoro vzpriameným krkom so slabou hrivou, štvorročný jeleň má už mohutnejšie telo, narastá mu hustejšia hriva a vidieť mu pod bradou náznak laloka.
Päťročné až sedemročné jelene majú už dosť zavalité telo, lebo ich hriva je hrubšia, takže sa zdá, že aj ich krky sú hrubšie. Hlava je pri zväčšujúcom sa laloku pod bradou oveľa tupšia a nosia ju menej vzpriamenú.
Osemročné jelene i staršie, dosahujúce už vrchol vývinu, majú mohutnú hruď, spadnuté brucho, takže sa zdá, že majú krátke nohy. Hlavu nosia značne sklonenú a na krku majú silnú hrivu. Ich hlava je krátka a zavalitá. Sú veľmi opatrné. Jelenia zver je v súčasnosti najvýznamnejšou poľovnou zverou na Slovensku.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich